Česi sa cítia vďaka členstvu v NATO bezpečnejšie, mohli by o ňom mať ale viac informácií
Bleskový prieskum agentúry STEM / MARK objednaný českým Ministerstvom obrany ukázal, že väčšina verejnosti považuje členstvo v NATO za záruku bezpečnosti ČR a jej občanov. Viac ako tri štvrtiny respondentov si navyše NATO spája s naskrz pozitívnymi hodnotami. Česká republika pristúpila k Severoatlantickej aliancii presne pred 22 rokmi.
Aj to bol jeden z dôvodov, prečo rezort obrany s mesačným predstihom zadal agentúre STEM / MARK bleskový prieskum, ktorý mal za cieľ zistiť sentiment českej verejnosti voči NATO. Okrem toho otázky viedli respondentov k tomu, aby vyjadrili názory, či majú dostatok informácií o českom členstve i o organizácii samotnej a odkiaľ tieto informácie čerpajú.
Muži, mladí a VŠ vzdelaní vnímajú NATO najpozitívnejšie
Hlavným ukazovateľom prieskumu bola otázka, či NATO predstavuje pre Českú republiku a jej občanov záruku bezpečnosti. Pre 69% respondentov tomu tak je, len 22% si to nemyslí a 9% na vec nemá jednoznačný názor. Najčastejšie kladne odpovedali muži, najmladšia generácia medzi 15 a 29 rokmi a ľudia s vysokoškolským vzdelaním.
Ešte vyššieho, ¾ podielu pozitívnych odpovedí prieskum dosiahol u odpovedí na tri ďalšie otázky. Prvá sa týkala hodnôt, s ktorými si ľudia NATO najviac stotožňujú. Pre 76% občanov znamená NATO spoluprácu, bezpečnosť, udržiavanie mieru, pričom najčastejšia bola odpoveď “spojenectvo a medzinárodná spolupráca” vo výške 24% podielu respondentov. Len 17% ľudí vidí NATO v tomto kontexte negatívne.
S tým súvisí aj vnímanie hrozieb, ktorým môže NATO pomáhať predchádzať. 77% občanov sa domnieva, že členstvo v NATO nás chráni pred nejakou hrozbou. Nie je prekvapivé, že pre najviac z nich (41%) ide o vojnu. Dôležitým ukazovateľom ale je, že len 12% respondentov nevidelo voči hrozbám vo svete vôbec žiadny prínos NATO. Podobne v treťom prípade, otázke, či by ČR mala pomôcť inej členskej krajine v prípade napadnutia, kladne zodpovedalo 76% opýtaných.
Informácií má verejnosť skôr nedostatok
Druhá časť prieskumu obsahovala sériu otázok na informovanosť ľudí a prácu so zdrojmi o NATO a obrane ako takej. Dostatok informácií o NATO a o českom členstve v Aliancii má v oboch prípadoch zhruba tretina respondentov, zatiaľ čo približne 60% zhodnotila, že nemá. Existuje tak značný priestor, ako informovanosť verejnosti zlepšiť. Pozitívne naopak možno vnímať, že kategoricky odmieta tieto tvrdenia iba asi 15% opýtaných.
V podstate rovnaký podiel respondentov uviedol, že sa o informácie o NATO ani nezaujíma. To bola jedna z odpovedí na otázku, odkiaľ ľudia čerpajú informácie o Aliancii. Dve tretiny uviedli ako zdroj média, štvrtina potom sociálne siete. Táto štatistika sa však neodráža v dôveryhodnosti uvedených zdrojov, kde sú sociálne siete na samom chvoste, zatiaľ čo najviac ľudí verí informáciám získaným z odbornej literatúry, od bezpečnostných expertov, alebo priamo od príslušníkov Armády ČR.
Poslednoum témou bolo overovanie informácií o téme obrany ČR a členstvo v NATO, ktoré pochádzajú z médií a sociálnych sietí. Overujú ich takmer dve pätiny ľudí, predovšetkým pokiaľ ide o informácie zo sociálnych sietí. Ostatní ich neoverujú (43%) alebo tieto zdroje vôbec nepoužívajú (18%).
Cieľovou skupinou prieskumu boli obyvatelia vo veku nad 15 rokov. Na otázky prieskumu zodpovedala reprezentatívna vzorka populácie (1010 osôb) podľa pohlavia, veku, najvyššieho dosiahnutého vzdelania, kraja a veľkosti obce bydliska. Prieskum prebehol v čase od 5. do 9. februára 2021.
Jakub Fajnor, odbor komunikácie MOČR