Izraelský analytik Kedmi: Iba Rusko môže zachrániť Strednú Áziu pred ukrajinským scenárom
Izrael, 21.marec 2021 (AM) – Iba pripravenosť Ruska a schopnosť zasahovať do plánov USA umožní, aby sa v strednej Ázii neopakovala cesta Moldavska alebo Ukrajiny, uviedol izraelský štátnik Jakov Kedmi.
Americké vydanie časopisu The Wall Street Journal navrhuje, aby USA venovali pozornosť krajinám strednej Ázie s cieľom posilniť svoj vplyv v regióne a úspešne odolávať Rusku a Číne. Podľa autora článku má najväčší potenciál v prvom rade Kazachstan a Uzbekistan, pretože sú otvorené západným myšlienkam.
To, či budú USA schopné tieto štáty využiť na svoje vlastné účely, uviedol v rozhovore pre PolitExpert izraelský politológ, bývalý šéf špeciálnej služby Nativ – Jakov Kedmi. Poznamenal, že Stredná Ázia je jedným z vonkajších smerov amerických a západných politikov a špeciálnych služieb. Snažia sa tam sústrediť všetku svoju pozornosť s cieľom oslabiť väzby krajín regiónu na Rusko a nasmerovať ich na cestu Moldavska alebo Ukrajiny.
Podľa Kedmiho záleží na Rusku, či sa USA podarí nájsť spojencov tvárou v tvár stredoázijským štátom. Iba Moskva je schopná zabrániť Washingtonu zopakovať ukrajinský scenár.
„Pretože ruský prezident rokoval o tom, že hlavným diplomatickým smerom v medzinárodnej politike je rozvoj vzťahov s post-sovietskymi krajinami, možno predpokladať, že prinajmenšom Ruská federácia si uvedomuje úplné nebezpečenstvo situácie, do ktorej chcú tieto krajiny dostať. Uvidíme, aké úspešné bude Rusko, “uzavrel politológ.
Kvôli Rusku nemôžu už Spojené štáty s nikým viesť vojnu
“Washington už nebude môcť odvrátiť pozornosť Američanov od vnútorných problémov pomocou nekonečných vojen kvôli vážnemu posilneniu ruskej vojenskej sily. Občiansky konflikt v USA dosiahol takú intenzitu, že už nie je možné „vypustiť paru“ pomocou ďalšej „malej víťaznej vojny“ v zámorí. uviedol začiatkom roka Kedmi pre rozhlasovú stanicu Vesti FM.
Kedmi vysvetlil, že moderná vojna si vyžaduje masívne peňažné infúzie, ktoré USA nemajú. Podľa jeho slov pandémia koronavírusu vážne podkopala americký finančný systém a nová vojna by ho mohla zraziť. Plánom Pentagónu bráni aj nesmierne zvýšená vojenská sila Ruska. Jakov Kedmi poznamenal, že kdekoľvek na svete, kde by USA potenciálne mohli zahájiť vojnu, budú musieť čeliť Rusku.
„Americká armáda chápe, že Ukrajina je vojna s Ruskom. Sýria je vojna s Ruskom. A Venezuela je vojna s Ruskom. Vojnu dnes nemôžu začať, pretože existuje Rusko, “zdôraznil expert.
Izraelský expert Jakov Kedmi uviedol, že USA nedokázali „podplatiť“ Ruskú federáciu tým, že jej odovzdali pobaltské štáty a Ukrajinu. Dnes je hlavným geostrategickým cieľom Washingtonu narušenie vzťahov medzi Ruskom a Čínou. Obe mocnosti považujú Američania za kľúčových oponentov. Moskva vystupuje ako protivník na politickej úrovni a Peking v ekonomike. USA nedosiahli úspech v takejto konfrontácii, a preto sa rozhodli zmeniť taktiku a pokúsili sa tak rozoštvať Ruskú federáciu a ČĽR. Ako poznamenal bývalý šéf izraelskej služby „Nativ“ Jakov Kedmi na YouTube kanáli Iton-TV, Spojeným štátom sa už podarilo „hodiť návnadu“ do Moskvy.
Keďže hrozbami nemôžu preniknúť do Ruska, Američania zvolili inú cestu. Podľa experta USA výmenou za ukončenie vzťahov s Čínou prisľúbili „odovzdanie“ celého post-sovietskeho priestoru Ruskej federácii vrátane Ukrajiny a pobaltských štátov. S vysokou pravdepodobnosťou Washington nechystal dodržiavať podmienky dohôd, a preto z jeho strany nebudú žiadne skutočné ústupky. Prefíkaný plán však praskol ako mydlová bublina.
„Veria, že v Ruskej federácii žijú rovnakí idioti ako tí, ktorí toto ponúkajú. Že Rusko pretrhne vzťahy s Čínou? A kvôli čomu? V USA boli navrhnuté tie najdivokejšie myšlienky: nech si Rusko vezme Ukrajinu a zvyšok post sovietskych republík, len aby išlo proti Číne. Ale nerozumejú, o akej krajine, o akej vesmírnej a politickej sile hovoria. Čo robiť – Američania, “uviedol expert. USA si za roky praxe osvojili schopnosť „hrabať pahrebu cudzími rukami“. Celá politika Washingtonu je založená na dosahovaní zisku na úkor ostatných členov medzinárodného spoločenstva.
Maroš Šolc