Ilustračné foto
Aktuality, Bezpečnosť,

Chmelár: Slováci potrebujú pomoc, ale ministerstvo obrany zvyšuje rozpočet pre NATO

Politik a politológ Eguard Chmelár na svojom Facebooku okomentoval to, ako sa správa ministerstvo obrany. Podľa jeho slov totiž daný rezort v čase, keď Slováci potrebujú pomoc, radšej navyšuje rozpočet pre Severoatlantickú alianciu (NATO). Chmelár hneď v úvode svojho postu poukázal na to, že Slovensko na nákup zbraní vyčlenilo viac peňazí, než bolo potrebné.


 

“Minister obrany Jar Naď robí nákupy v štýle Andreja Danka a ešte sa tým chvastá. Navyše, zatiaľ čo NATO po nás požaduje, aby sme na nákup zbraní vyčlenili 20 percent vojenského rozpočtu, Naďove ministerstvo na zbrojenie vyčlenilo 32 percent, “uviedol Chmelár.

 

Politik potom pokračoval slovami o tom, že za poburujúcu považuje “servilnosť novinárov, ktorí sa ho v tejto situácii pýtajú, čo pánovi ministrovi uplynulý rok dal”.

“Čo je však úplne nehorázne, je fakt, že to robia uprostred pandémie, v čase, keď Slovensko patrí medzi štáty, ktoré dávajú najmenej na pomoc ľuďom. Sme niekde na úrovni Mozambiku, čo nás spolu s vysokým stupňom zbrojenia vyraďuje z vyspelých štátov a kladie nás to na úroveň subsaharskej Afriky, “načrtáva situáciu politológ.

Svoj krátky, no výstižný, post potom zakončuje slovami o tom, že je súčasná vláda nekompetentná a že by sa jej Slováci mali čo najrýchlejšie zbaviť.

“Ešte niekto chce tvrdiť, že táto nekompetentná vláda, ktorá uprostred pandemickej krízy vyvolala koaličnú krízu a vyžiadala si takmer mesačný time out, je nenahraditeľná? Preč s ňou! “Píše záverom a dáva jasne najavo, čo si o súčasnom kabinete myslí.

 

Nákup 3D radarov alebo názorové premety ministra obrany Jaroslava Naďa

Top témou ostatných dní, minimálne v odbornej bezpečnostnej komunite, je nákup sedemnástich izraelských 3D rádiolokátorov od firmy ELTA Systems za takmer 150 miliónov eur. Politológ Roman Michelko sa takisto vyjadril k danej téme:

“V krátkom čase je to už druhá zákazka, ktorú OĽANO realizovalo, no podstatné, a zároveň paradoxné na celej veci je to, že v podstate išlo o dokončenie akvizície zbrojnej techniky, ktorú začalo ministerstvo obrany pod vedení Slovenskej národnej strany (SNS). V čase, keď Jaroslav Naď pôsobil ako opozičný expert, nenechal na chystaných akvizíciách nitku suchú. Jeho kritika bola vtedy absolútne tendenčná, bez argumentov, bez akýchkoľvek relevantných výhrad, vedená v podstate stratégiou, že všetko, čo robí Slovenská národná strana vo svojom rezorte, je z princípu zlé. V tom čase, teda v roku 2019, o chystanej akvizícii povedal nasledovné:

„Celý proces výberu bol typický pre SNS, keď postupne bez jasných pravidiel vylučujú nevhodné firmy. Síce sa minister tváril ešte minulý týždeň, že nevie, koho vybrali, a že sú traja kandidáti, ale tak ja si predsa len skúsim tipnúť na víťaza. Pochádza tuším z Blízkeho východu…“

 

Po tom, ako sa v roku 2020 dostalo OĽANO do vlády a dokonca získalo rezort obrany, mohlo verejnosti ukázať, ako to bude robiť inak a lepšie. Nový minister obrany Jaroslav Naď sa rozhodol sa tender prekopať. Ministerstvo obrany znovu oslovilo štáty, ktoré vyrábajú moderné radary, aby poslali svoje ponuky. Okrem toho ministerstvo zmenilo kritériá tendra.

 

Podľa Jaroslava Naďa dostalo väčšiu váhu pri hodnotení ponúk zapojenie slovenských firiem do výroby a servisu radarov a takisto náklady na celkovú prevádzku. „Kým predtým tvorilo zapojenie slovenských podnikov do projektu desať percent hodnotenia, my sme ho zdvojnásobili. Dva a pol násobne sme zvýšili aj pomer hodnotenia v rámci podpory techniky počas celej doby životnosti,“ oznámil minister Naď. A výsledok?

 

Ministerstvo obrany hovorí, že predložené ponuky vyhodnocoval projektový tím zložený zo štyridsaťjeden odborníkov. A znovu vyhral Izrael pred Britániou a Francúzmi, ktorí sa tiež dostali do užšieho výberu. Cena ostala v podstate rovnaká, akurát sa podarilo vyrokovať väčšie zapojenie slovenských firiem. Svoj tender hodnotil minister Naď nasledujúcimi slovami: „Súťaž prebehla absolútne fér. Izrael dal najlepšiu ponuku a vyhral. Pre nás je dôležité, že je to o pár miliónov eur lacnejšie a tiež to, že ak nákup potvrdí vláda, viac než tridsať percent zákazky zostane na Slovensku v našom obrannom priemysle. To sú dve novinky oproti SNS.“ De facto sa však potvrdilo, že až na kozmetické zmeny nakúpil Jaroslav Naď v postate to isté, čo sa chystalo nakúpiť vedenie ministerstva obrany v čase, keď ho spravovala SNS.

 

Nákup zbrojnej techniky v takomto objeme v čase zenitu pandémie a tým pádom obrovských deficitov verejných rozpočtov však vyvoláva viacero otázok. Minister obrany Jaroslav Naď už od začiatku svojho verejného pôsobenia zaujal nie svojou kompetentnosťou, ale priam nepríčetnú aroganciou. V rámci koalície patrí medzi najradikálnejších jastrabov, bohužiaľ, zároveň v rámci koalície disponuje veľkou dôverou premiéra, čo rezultovalo do skutočnosti, že v čase, keď sú všetky ostatné rezorty nútené osekávať svoje výdavky, obrana dostane vytúžené dve percentá HDP. Minister Naď túto nepochopiteľnú protekciu obhajoval tým, že vďaka pandémii poklesne celkové HDP, takže vlastne dve percentá nebudú zase až taká veľká suma. Takéto vyjadrenia sú prejavom krajnej demagógie a politického cynizmu.

 

Nakoniec, osobnostný profil Jaroslava Naďa hovorí za všetko. Sotva sa v slovenskej politike nájde väčší prezliekač kabátov a človek prechádzajúci od jednej politickej krajnosti k druhej. Svoju politickú kariéru začal v strane Smer-SD, neskôr pôsobil ako blízky spolupracovník ministra obrany za Smer Martina Glváča. Keď jeho osobné ambície neboli v Smere naplnené, pokúsil sa presadiť v SaS, ale aj v KDH. Nikde ho však, aj vďake jeho „morálnej integrite“, nechceli. Nakoniec zakotvil v OĽANO, kde si udržiava vplyv vďaka mixu servility voči premiérovi a arogancie voči všetkým kritikom súčasného vládnutia.

 

Nákup radarov v tejto dobe je naozaj prejavom minimálnej sociálnej inteligencie, čo sa prejavilo okrem iného aj v statuse opozičného poslanca Ľuboša Blahu, ktorý túto transakciu komentoval nasledovne. „Toto je najvyššia priorita štátu v čase, kedy zdravotníctvo padá na ústa, v tisíckach umierajú ľudia a Slovensko je v bezprecedentnej sociálno-ekonomickej kríze. Radary! Verejné financie smerujú ku kolapsu a oni nakupujú zbrane. Mimochodom, Matovičova vláda šmahom ruky zobrala tých istých 150 miliónov deťom na obedy zadarmo či seniorom na trináste dôchodky”.

 

Staré slovenské príslovie nás učí, že pýcha predchádza pád. Súčasná koalícia aj vďaka personám ako je Jaroslav Naď toto príslovie napĺňa mierou vrchovatou.” Dodal na záver Roman Michelko

Maroš Solc

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov