Bojová skúsenosť: Ruská armáda otestovala v Sýrii najnovšie bezpilotné vzdušné zariadenie Inochodec
Rusko, 5.apríl 2021 (AM) – V Sýrii bola vyskúšaná jedinečná technológia, ktorá je súčasťou najnovších taktických dronov „Inochodec“, určených na likvidáciu teroristických cieľov pomocou spravodajského, veliteľského a komunikačného komplexu (KRUS) „Strelec-M“. Informovala o tom agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na svoje zdroje v ruskom vojensko-priemyselnom komplexe.
„Drony „Inochodec“ identifikovali pomocou systému „Strelec-M“ ciele, ktoré boli na základe informácií o súradniciach zaslané pozemným jednotkám v riadiacom centre dronov a vyššiemu veleniu v reálnom čase,“ uviedli zdroje agentúry. Vojaci na zemi detekujú cieľ pomocou systému „Strelec-M“ a zobrazujú ho na elektronickej mape v tablete s vyznačením parametrov a presných súradníc. Terčom môže byť tank, skupina obrnených vozidiel alebo vojakov, pozície delostrelectva atď.
„Vyskúšaná bola aj možnosť prenosu presných súradníc cieľov priamo do pozemného riadiaceho centra s automatickým zobrazením cieľa na elektronickej mape terénu u operátora dronu,“ uviedol zdroj.
Bezpilotné útočné lietajúce zariadenie dlhého doletu „Inochodec“ (tiež známe ako „Orion“) bolo vyvinuté na príkaz ruského ministerstva obrany spoločnosťou „Kronštadt“. Dron môže lietať vo vzduchu až jeden deň. Je určený na likvidáciu pozemných cieľov malými riadenými strelami a navádzanými bombami.
Ruské bezpilotné lietadlo Orion prvýkrát vypustilo riadené rakety
V decembri ako prvý ruský bezpilotný stroj použil Orion podobný druh zbraní. Okrem toho Orion nacvičil použitie riadených kĺzavých leteckých bômb. Masové vyzbrojenie armády bezpilotnými lietadlami má obnoviť paritu s eventuálnym nepriateľom v tejto technickej triede.
Ruské ministerstvo obrany uverejnilo na svojom portáli kalendár na rok 2021 so vzorkami moderných zbraní, najmä bolo prvýkrát zverejnené foto bezpilotného lietadla Orion v útočnej variante. Na snímke je dron vyvinutý v rámci projektu Inochodec s niekoľkými zavesenými leteckými bombami KAB-20. Táto munícia má hmotnosť 21 kg, črepinovú výbušnú bojovú hlavicu s hmotnosťou 7 kg, je vybavená satelitnými alebo laserovými systémami samostatného navádzania a je určená k vysoko presnému zásahu ľahkej obrnenej techniky a živej sily nepriateľa . Prístroj bol vyfotografovaný v púštnej kamufláži.
Projekt Orion sa začal v roku 2011 na objednávku ministerstva obrany. Mechanizmus patrí do triedy strednej výšky a dlhej doby letu, maximálna doba je 24 hodín zo stropom asi 8 tisíc metrov. Orion váži 1 100 kg, užitočná záťaž je 250 kg. Prvá skúšobná vzorka bola vytvorená už v roku 2015, nasledujúci rok sa začali skúšky. Na leteckej výstave MAKS-2017 bola prezentovaná exportná verzia.
Podpísanie prvej sériovej zmluvy na dodávku dronov Orion medzi Ministerstvom obrany RF a spoločnosťou Kronštadt bolo oznámené na fóre Armáda-2020. Do skúšobnej prevádzky bol prvý komplet dronu odovzdaný v apríli 2020.
Karol Jerguš