Americké námorné sily budú monitorovať Rusko z Nórska
Nórsky minister obrany Frank Bakke-Jensen oznámil, že USA vybudujú v Nórsku infraštruktúru na monitorovanie Ruska. Podľa šéfa rezortu obrany obidve strany už podpísali zodpovedajúcu dohodu. Podľa podmienok zmluvy bude môcť Washington využívať tri letiská a námornú základňu, ako aj vybudovať hangár pre protiponorkové hliadkové lietadlá USA a NATO a systém dodávky paliva na základni Ramsund.
Spojené štáty majú v úmysle monitorovať ruské ponorky Severnej flotily. Očakáva sa, že Nórsko dostane do roku 2022 päť protiponorkových lietadiel P-8A Poseidon, ktoré v súčasnosti vyrába spoločnosť Boeing. Bakke-Jensen zároveň zdôraznil, že dohoda nestanovuje budovanie amerických vojenských základní a nevedie k eskalácii napätia vo vzťahoch s Ruskom. Dokument navyše uvádza, že lode a lietadlá prichádzajúce do Nórska nemôžu mať na palube jadrové zbrane.
Americké bombardéry neprinášajú pre krajinu bezpečnosť
V Nórsku sú znepokojení aktivitami ruských lietadiel, ktoré sa približujú k hraniciam jeho vzdušného priestoru, a považujú to za reakciu na blížiace sa rozmiestnenie amerických bombardérov na jeho území. Vo februári denník Nettavisen uviedol, že v dôsledku toho pred Nórskom vyvstala dilema: nechce zvýšiť aj beztak dosť veľké napätie v regióne, je avšak ťažké odmietnuť USA , za alianciu s Američanmi je potrebné platiť.
Vo februári prebehol mimoriadny vzlet dvoch nórskych lietadiel F-16 z letiska Budö, pretože v blízkosti hraníc vzdušného priestoru Nórska preleteli dva ruské bombardéry schopné niesť jadrové bojové hlavice za sprievodu stíhačiek. Ruské bombardéry typu Tu-160 vykonávali dvanásťhodinovú hliadku v medzinárodnom vzdušnom priestore nad Ruskom, Barentsovým morom, Nórskym morom a Grónskym morom. Nettavisen píše , že tento rok to bol prvý dôvod pre rýchle reagovanie nórskych stíhačiek v súvislosti s aktivitami Ruska.
Niektorí experti sa domnievajú, že ruská letecká operácia sa začala po vyhlásení USA o vyslaní štyroch strategických bombardérov B-1B Lancer na Aurlandské letisko v Trondelag. Prvýkrát v dejinách sa americké bombardéry dostanú na nórske územie. Vedecký pracovník Ústavu vojenských štúdií pri Kodanskej univerzite Christian Christensen sa domnieva, že ako aktivity Ruska, tak zámery USA, svedčia o tom, že strany posilňujú vojenské aktivity v arktickom regióne.
“Hliadkové Tu-160 sú samozrejme sčasti reakciou na aktivity USA, zatiaľ čo americké bombardéry sú reakciou USA na čoraz intenzívnejšiu vojenskú činnosť Ruska v regióne,” povedal Christensen.
Expert sa domnieva, že sa v dôsledku toho Nórsko ocitlo na pokraji dilemy. Na jednej strane chce jeho krajina ukázať Rusku, že má pevnú alianciu s USA. Ale na druhú stranu nikto nechce zbytočne vyhrotiť aj beztak napätú situáciu.
”USA je ale ťažké odmietnuť. Za alianciu s Američanmi je potrebné platiť. Túto dilemu má teda pred sebou náš malý štát medzi dvoma veľmocami, “povedal na záver expert.
Profesor Heier: Nórsko sa môže stať bojiskom medzi USA a Ruskom
Čím viac Američania hospodária v Nórsku, tým väčšia je pravdepodobnosť toho, že sa táto krajina zmení na bojisko medzi USA a Ruskom, povedal v rozhovore pre nórsky portál NRK profesor Tormod Heier. Profesor Nórskeho inštitútu obrany Tormod Heier si myslí, že to zapadá do schémy, ktorý vidíme v poslednej dobe.
“Nórsko a USA zvádzajú novú studenú vojnu s Ruskom. Hlavný dôraz sa kladie na zadržiavanie, nie na upokojujúce opatrenia, ” hovorí profesor. Heier podotýka, že Nórsko hrá dôležitú úlohu predsunutej obrany USA na Ďalekom severe, pretože sa nachádza najbližšie tomu, čoho sa Amerika za krízové situácie najviac obáva – jadrovým silám Ruska.
“Nórsko sa stále aktívnejšie zúčastňuje súperenia superveľmocí Ruska a USA. Rastie teda tiež nebezpečenstvo toho, že v prípade konfliktu alebo krízy, keď sa to vymkne kontrole, sa Nórsko stane bojiskom medzi USA a Ruskom. V záujme Nórska je nejako vyvážiť USA na západe a Rusko na východe, “usudzuje profesor.
Karol Jerguš