Nepilotovaný komplex „Molnija“: zachytiť ho je zložité
Rusko, 6.máj 2021 (AM) – V marci sa dostala do médií informácia o univerzálnom nepilotovanom komplexe ruských vojensko-kozmických síl (VKS) „Molnija“ (Blesk), zostavu ktorého budú tvoriť roje dronov. O jeho možnostiach hovoril vojenský komentátor plk. v.v. Alexandr Žilin.
Nepilotovaný komplex „Molnija“ konštruuje spoločnosť „Kronštadt“ tak, že aparáty budú z neho štartovať po svorkách.
„Molnija“ môže byť použitá napr. na prerazenie nepriateľskej PVO (protivzdušnej obrany) alebo spolu s pilotovanými letúňmi na vedenie skupinového REB (rádioelektronického boja). Jej drony sa môžu stať aj vysoko presnou muníciou alebo leteckými navádzačmi.
Základom komplexu sú drony v podobe krídlatej rakety s predĺženým trupom, reaktívnym motorom a zásuvným krídlom. Technológia „stealth“ znížuje ich rádiolokačnú a tepelnú viditeľnosť.
Komplex „Molnija“ sa bude dať použiť z rôznych nosičov, z bojových i dopravných lietadiel VKS. Napríklad stíhač 5. generácie Su-57 ich môže mať v trupe až osem. Nosičom „Molnije“ bude aj bezpilotnik „Ochotnik“ (lovec).
Zatiaľ sa hovorí len o predbežných takticko-technických charakteristikách (TTCh) tohto nepilotovaného komplexu, ktoré budú postupne „korigované“. „Uvádza sa, že jeden aparát bude mať dĺžku 1,5 metra a šírku krídla do 1,2 metra. Turbo-reaktívny motor mu dodá rýchlosť 600-700 km/hod., hmotnosť užitočného bojového nákladu bude 5-7 kg. Dosah dronu bude niekoľko stovák kilometrov,“ uvádza Žilin a dodal, že konštrukčné práce na komplexe „Molnija“ sa začnú v najbližšom čase.
Nevyhnutnosť skonštruovania tejto zbrane pre súčasné vojenstvo Žilin dôvodil rádiu Sputnik: „Ide o projekt vysoko efektívnej, vysoko presnej zbrane, ktorý má súvis aj s rozširovaním úloh boja s terorizmom.
No dnešok nám vnucuje aj iné bojové úlohy. Preto je projekt univerzálny a širokospektrálny. Jeho podstata spočíva v nasledovnom. Systém štartuje v letiacom lietadle, drony v rojoch vyletia k určeným cieľom, čo výrazne komplikuje činnosť PVO protivníka, pretože zastaviť ich, keďže letia v malej výške, je veľmi, veľmi ťažké,“ povedal a spresnil, že už predbežné TTCh aparátov umožňujú hovoriť o širokých možnostiach ich použitia.
„Drony môžu byť v podobe rakiet, ktoré dopravia do cieľa výbušninu a zničia objekty. Môžu tiež uskutočňovať prieskum, odovzdávať informácie o cieľoch a korigovať činnosť lietadiel VKS. Aj samé môžu presne útočiť, ak ide o, povedzme, delikátne úlohy. Dokážu však aj mnohé iné. Myslím si, že tento projekt bude zrealizovaný. Pretože konáme tak, aby sme eliminovali ohrozenia, ktoré sa voči nám vyskytujú,“ uviedol A. Žilin. K marcu 2021 ruské ozbrojené sily podobné komplexy ešte nemali.
Vladimír Mikunda