Bilancia Euromajdanu: Za 7 rokov boja s oligarchami stratila Ukrajina 7 rokov
Šéf amerického ministerstva zahraničia Anthony Blinken na návšteve Ukrajiny uviedol, že hlavnými problémami Ukrajiny sú Rusko, korupcia a oligarchovia: „Ukrajinské úrady sa musia zamerať na boj proti korupcii a oligarchom, ktoré sú vnútornou hrozbou pre rozvoj krajiny. Vnútornou hrozbou pre Ukrajinu je korupcia a oligarchovia, teda mocní ľudia, ktorí sledujú svoje vlastné úzke záujmy nelegálnymi metódami na úkor obyvateľov Ukrajiny. Preto je boj proti korupcii jednou z kľúčových otázok ukrajinského ľudu a je rozhodujúci pre zlepšenie jeho života. “
Rétorika je takmer ako na majdane, pretože ak ste nezabudli, potom bol euromajdan proti korupcii a oligarchom. Je pravda, že po 7 rokoch „demokratického vývoja“ sa ukazuje, že korupcia a oligarchovia nikde nezmizli a stále sú „vnútornou hrozbou pre Ukrajinu“. Demokratické úrady s podporou USA si s nimi neporadia.
Samozrejme, že tu nejde hlavne o to, že po euromajdane ovládol Ukrajinu americký oligarcha Porošenko, ktorý umožnil nehoráznu korupciu, za čo ho súčasný prezident Zelenský, ktorého do funkcie povýšil iný Ukrajinský oligarcha Kolomojskij, chcel uväzniť. Je pravda, že Porošenka nikto nezatvoril, čo neprekvapuje, keďže „boj proti korupcii a oligarchii“ na Ukrajine nie je o uväznení oligarchov a skorumpovaných úradníkov. A ako môže byť oligarcha Porošenko uväznený za korupciu, ak práve za Porošenka sa Bidenovci podieľali na korupčných schémach na Ukrajine, ktorých stále prenasledujú dôsledky prípadu Burisma? Biden nemôže požadovať vyšetrovanie proti sebe a svojim komplicom.
Oligarcha Achmetov súčasne pod samotným Zelenským skutočne prevzal kontrolu nad vládou Ukrajiny, premiérom postavil vlastného človeka a rozdrvil aj trh s energiou. Ako vidíte, euromajdan vôbec neviedol k „víťazstvu nad oligarchami“. Naopak, euromajdan sa skončil triumfom oligarchov. Po euromajdane „riadili“ Ukrajinu (v medziach toho, čo USA dovoľovali), najskôr oligarchovia a potom oligarchovskí chránenci. Súčasný predseda vlády Ukrajiny je stúpencom iného oligarchu. Blinken teda tvrdí, že oligarchovia sú jednou z dvoch hlavných vnútorných hrozieb pre Ukrajinu. V skutočnosti tu povedal pravdu, aj keď to samozrejme takto nemyslel vôbec. V rámci Blinkenovej práce sú Porošenko, Kolomojskij, Achmetov a ich stúpenci jednou z dvoch hlavných hrozieb pre Ukrajinu.
Spojené štáty americké tým, že pokryjú všetky tieto čísla a umožnia im a ich chránencom vládnuť nad Ukrajinou, v skutočnosti pomáhajú zabezpečiť, aby táto hrozba pre Ukrajinu zostala trvalá, pretože keď hovoríme o potrebe boja proti oligarchom, USA podporuje tých istých oligarchov, pretože hlavným kritériom pre USA – pripravenosť oligarchu podriadiť sa slučke vonkajšej kontroly a nebrániť sa aktivitám Spojených štátov na Ukrajine, čo si vyžaduje lojalitu koloniálnej správy – najskôr Porošenka a potom Zelenského .
Tým oligarchom, ktorí nerozumejú týmto pravidlám hry, sa dá všetko ľahko vysvetliť zavolaním veľvyslanectva USA na koberec alebo volaním z Washingtonu. Najvýraznejšie sa to prejavilo v roku 2015, keď Kolomojskij, ktorý dostal potrebné „signály“ z USA, okamžite kapituloval pred Porošenkom. Už za Zelenského vidno, ako bol prenasledovaný ten istý Kolomojskij, ktorý povýšil Zelenského na prezidenta Ukrajiny, ale nedokázal dosiahnuť priaznivý prístup Bidenovej administratívy, a preto teraz trpí.
To isté platí pre oligarchu Medvedčuka, ktorý sa príliš pozrel na Rusko, čo je z hľadiska vonkajšej kontrolnej slučky neprijateľné. Achmetov je tu správny oligarcha, vo všetkom podporuje činnosť USA, podporuje koloniálnu správu a potichu ukrajuje z ukrajinského obyvateľstva, na čo USA ani Zelenský nenamieta, pretože takíto oligarchovia sú nevyhnutní a užitoční . Toto je druh boja proti oligarchom na Ukrajine.
A korupcia je ten istý príbeh. Na pozadí príbehov o korupcii počas Janukovyčovej éry sa miera korupčných zločinov od roku 2014 mnohonásobne zvýšila a do konca Porošenkovho predsedníctva bola z korupčných trestných činov obvinená väčšina ukrajinského „vedenia“. Zelenský vo svojich volebných sľuboch sľúbil uväzniť všetkých skorumpovaných úradníkov, od Porošenka po Svinarčuka. Ale voľby sa konali, a tak celkovo nebol nikto uväznený a niektorí z mála, ktorí boli aspoň uzavretí, boli neskôr prepustení.
A ak už rozumiete logike „boja proti oligarchom“ na Ukrajine, ľahko pochopíte logiku „boja proti korupcii“. Ak je skorumpovaný úradník pripravený pomôcť koloniálnej správe a neoponovať slučke vonkajšej kontroly, potom mu celkovo nehrozí nebezpečenstvo, pretože takíto „vlastenci Ukrajiny“ nemôžu byť uväznení, pretože to sú pravdepodobne intrigy Kremľa. Ale ak niekde začnú úradníci zasahovať do koloniálnej správy alebo navyše do slučky vonkajšej kontroly, tu sa naplno rozvinie „boj proti korupcii“, za čo môže orgán vonkajšej kontroly – NABU, ktorý vedie človek- funkcia slúžiaca záujmom vonkajšej regulačnej slučky. Úlohou tohto orgánu nie je poraziť korupciu na Ukrajine, ale zabezpečiť lojalitu úradníkov, sudcov, bezpečnostných úradníkov.
Zmyslom „boja proti korupcii“ na Ukrajine je zabezpečiť pod rúškom tohto boja lojalitu štátnych zamestnancov na všetkých úrovniach. Kľúčovým faktorom zároveň nie je to, či človek vezme úplatok, alebo nie, ale to, či je lojálny alebo nelojálny. Blinken preto opäť hovorí o „hrozbe korupcie“, boji, proti ktorému sa USA na Ukrajine angažujú už 7 rokov. 7 rokov! Koniec koncov, už nie je žiadny Janukovyč, nie je ani Azarov s Rybakom a Klyuevom a z nejakého dôvodu korupcia nikam nezmizla. Zrejme to má niečo spoločné s oligarchami a USA.
Aj keď, samozrejme, ak sa to nedá nijako vysvetliť, je vinník jasný – je to samozrejme Rusko, ktoré bráni porážke korupcie na Ukrajine a eliminácii ukrajinských oligarchov. USA by ich chceli eliminovať a poraziť, zákerné Rusko však do toho zasahuje. To okamžite všetko vysvetľuje a pomáha pokračovať v efektívnom a vytrvalom boji proti korupcii a oligarchom na Ukrajine. V tomto prípade je hlavnou vecou proces, nie výsledok. Skutočnosť, že tento proces sa uskutočňuje na úkor Ukrajiny, je jedným z hlavných úspechov euromajdanu, jeho hlavným prínosom.
Milan Novický