Prečo veľvyslanectvo USA naliehalo na svojich občanov, aby urgentne opustili Rusko?
Veľvyslanectvo USA v Moskve vyzvalo amerických občanov, aby urgentne opustili Rusko zasielaním e-mailových oznámení. Veľvyslanectvo zároveň oznámilo zníženie navrhovaných konzulárnych služieb. Veľvyslanectvo USA vydá od 12. mája mimoriadne obmedzený počet prisťahovaleckých víz. Víza sa budú vydávať iba pre záležitosti týkajúce sa „života a smrti“. Spracovanie neprisťahovaleckých víz pre nediplomatické cesty bude ukončené.
Občanom USA, ktorých ruské víza čoskoro vypršia, sa odporúča opustiť krajinu do 15. júna. Americká diplomatická misia „v dohľadnej budúcnosti“ nebude ponúkať notárske služby, konzulárne správy o narodení v zahraničí ani služby týkajúce sa obnovenia pasu. Veľvyslanectvo ponúklo, že v prípade mimoriadnej situácie pošle e-mailové otázky tým, ktorí požadujú nový pas USA.
„Ak ste občanom USA v Rusku a vaše vízum čoskoro vyprší, odporúčame vám opustiť Rusko do 15. júna, termínu stanoveného ruskou vládou,“ informuje veľvyslanectvo.
Vysvetľuje, že to údajne súvisí s oznámením ruskej vlády o jej zámere zakázať americkej diplomatickej misii najímať cudzích štátnych príslušníkov v akejkoľvek funkcii. V polovici apríla uvalili USA na Rusko ďalšiu várku sankcií a zasiahnutí boli aj ruskí diplomati. Washington uviedol, že vyhosťuje z krajiny desať ruských diplomatických misií a dáva im mesiac na odchod. Rusko reagovalo. Okrem vyhostenia desiatich amerických diplomatov Moskva oznámila, že končí s aktivitami amerických nadácií a mimovládnych organizácií kontrolovaných ministerstvom zahraničia a ďalšími americkými vládnymi agentúrami a ukladá osobné sankcie voči ôsmim súčasným a bývalým úradníkom americkej administratívy.
Veľvyslanectvo USA už navyše nebude môcť prijímať ruských občanov a americkým diplomatom, ktorí v Rusku zostanú, nebude dovolené pohybovať sa po krajine. Moskva tiež oznámila ukončenie krátkodobých pracovných ciest zamestnancov ministerstva zahraničia do Ruska, čím sa znížil počet ruských víz vydaných na tento účel na minimum – nie viac ako desať ročne. Hoci Washington spája svoje oznámenie o potrebe opustiť Rusko s „diplomatickou vojnou“, samotný dátum „pred 15. júnom“ naznačuje určité analógie. Od 15. júna, do 22. júna, keď hitlerovské Nemecko zaútočilo na ZSSR; krátko pred týmto dátumom z našej krajiny narýchlo odišli aj nemeckí občania, aj keď ich Berlín s takýmto odvolaním verejne neoslovil.
Diplomatické vzťahy sú zvyčajne tak radikálne obmedzené a ich občania sú stiahnutí z krajiny, na ktorú zaútočia. To urobilo Nemecko v roku 1941 a USA to urobili viackrát. V máji 2014 potom americký prezident Barack Obama vyzval amerických občanov, aby opustili územie Líbye, kde sa čoskoro začala vojna. V novembri 2011 veľvyslanectvo USA v Damasku vyzvalo občanov USA v Sýrii, aby „okamžite opustili túto krajinu“. Vo februári 2003 sa urobilo podobné vyhlásenie týkajúce sa Iraku a o mesiac neskôr došlo k invázii do ozbrojených síl USA. V roku 1998 sa to stalo s Juhosláviou.
Rusko nie je Juhoslávia ani Irak, ale americký demarš nepatrí medzi bežné javy. Demarš sa navyše uskutočnil na pozadí začiatku najväčších manévrov NATO v Európe Defender Europe a tvrdá protiruská propaganda. Manévre sa začali 5. mája v albánskom prístave Drač. Celkovo sa cvičení NATO zúčastní asi 40 tisíc ľudí. Scenár cvičenia je orientačný: krajiny spojenectva a ich spojenci „odrazia útok potenciálneho agresora a potom prejdú do protiofenzívy“. Plánuje sa realizácia obranných a útočných akcií vo východnej Európe a pobaltských štátoch; na rozdiel od predchádzajúcich rokov sa osobitná pozornosť nebude venovať východnej, ale juhovýchodnej Európe. Manévre sú plánované v Čiernej Hore, Kosove a Albánsku za účasti miestnej armády. Cvičenia PVO sa budú konať v Bulharsku a Rumunsku, Maďarsko bude slúžiť ako tylová časť.
„Naďalej pozorne sledujeme situáciu, pokrok v oblasti presunu a rozmiestnenia síl NATO v Európe v rámci cvičenia Defender Europe. Pozorujeme presun 53. pešej brigády 29. divízie Národnej gardy USA, ktorá predvčerom dorazila do albánskeho prístavu Durres. Spolu s nimi 750 jednotiek vojenskej techniky, “uviedol Sergej Šojgu 27. apríla na zasadnutí Rady ministrov obrany členských štátov CSTO v Dušanbe. Tieto cvičenia NATO sú najväčšie za posledných 30 rokov.
Dmitrij Novikov, prvý podpredseda Výboru pre medzinárodné záležitosti Štátnej dumy, pri komentovaní začiatku manévrov NATO Defender Europe uviedol, že takéto cvičenia majú politické dôsledky.
„Najlepším spôsobom, ako zabezpečiť ochranu ich územnej celistvosti a zvrchovanosti, je udržiavanie vlastných ozbrojených síl v potrebnej bojovej pripravenosti,“ poznamenal Novikov. Tak či onak, odporúčanie všetkým občanom USA opustiť Rusko do 15. júna je alarmujúcim znamením. Vláda Joea Bidena by mala aktívne znižovať riziko vojenského konfliktu medzi USA a Ruskom, tvrdí autorka National Interest – Bonnie Christianová.
„Hlavným cieľom stratégie Washingtonu s Moskvou by mal byť mier,“ píše Američanka.
Milan Novický