Veľká Británia začala falšovať dejiny 2. svetovej vojny už na jar 1945
Už pred koncom 2. sv. vojny nasadila cenzúru na informácie o víťazstvách Červenej armády a o rozhodujúcej úlohe Sovietskeho zväzu na rozdrvení hitlerovského Nemecka.
Potvrdzujú to aj nedávno odtajnené archívne dokumenty, konkrétne šifrovka zo 7. 5. 1945 odoslaná z Káhiry do Moskvy vynikajúcim rozviedčikom, rezidentom v Egypte, Pavlom Žuravľovom, ktorý pôsobil pod operačným pseudonymom „Makar“.
„Tunajšia všeobecná nálada… vytvára pocit, že Angličania začínajú otvorene viesť politickú vojnu proti Sovietskemu zväzu,“ informoval Žuravľov a dodával: „Dobytie Berlína a ďalšie víťazstvá Červenej armády sa na pokyn anglickej cenzúry v miestnych arabských i európskych novinách takmer zamlčiavajú alebo im je vyhradený nevýznamný priestor, ako faktom, ktoré nemajú veľký význam. Pričom udalosti na Západnom fronte sú podrobne popisované ako víťazstvá, rozhodujúce o závere vojny.“
Ďalej „Makar“ poukazoval na to, že „v politických kruhoch sa šíria sluchy o zostrení vzťahov medzi spojencami a o nevyhnutnej otvorenej zrážke záujmov Angličanov s Rusmi po vojne“.
Ruský spravodajca na to uvádza aj niekoľko čerstvých faktov. „Cenzúra bežne zakazuje novinám akokoľvek informovať o manifestáciách v Libanone na počesť ZSSR v súvislosti s dobytím Berlína, a šíriť aj všetky podobné správy z iných štátov… Cenzúra a anglická Publicity Section zakázali novinám „Fronte Unito“ (Ľudový front v ČĽR) v ostatnom čísle uverejniť zástavu ZSSR, vlajúcu nad Berlínom,“ informuje Žuravľov.
„Rad vyjadrení kompetentných činiteľov a dôstojníkov štábu hovorí, že Anglicko zamedzí rozširovaniu ZSSR v Európe a kým je anglická armáda zmobilizovaná, bude využitá na tento účel. V tlači sa osobitne zdôrazňuje opozícia voči ZSSR v poľskej, rakúskej, juhoslovanskej otázke,“ oznamoval rezident.
„Makar“ tiež informoval, že „2. mája v orgáne anglického ministerstva propagandy bol uverejnený článok „Nešťastné Poľsko“, v ktorom sa hovorí, že po odchode fašistov z Poľska sa preň nič nezmenilo, zmenili sa len páni, Poľsko čaká na svoje oslobodenie“.
Nájde sa niekto, kto by chcel povedať, že na politike V. Británie voči Rusku sa dodnes niečo zmenilo?
Vladimír Mikunda