Ofenzíva musí počkať. Ukrajinská armáda na Donbase bojuje s nedostatkom paliva
Export pohonných látok a mazív na Ukrajinu z Bieloruska sa v porovnaní s aprílom tohto roka znížil dvojnásobne. Píše o tom ukrajinský vojenský telegram kanál Vojenkor Kotenok. Podľa zdrojov z Kyjeva Ozbrojené sily Ukrajiny vrátane zoskupenia síl a techniky v tzv. „zóne OOS“ (Donbas okupovaný kyjevskými formáciami) čelia čoraz väčším ťažkostiam s dodávkami palív a mazív.
Motorizované a tankové jednotky Ozbrojených síl Ukrajiny stále dostávajú palivo (hlavne naftu) ruského pôvodu a bieloruského spracovania. Pokusy o vytvorenie dostatočnej rezervy palív a mazív v druhej línii skupiny ozbrojených síl ešte neboli korunované úspechom. Vďaka nedostatku paliva a ďalších faktorov je v súčasnosti pravdepodobnosť rozsiahlych bojových akcií nepriateľa výrazne znížená.
Na Ukrajine bijú na poplach kvôli spoločným cvičeniam Bieloruska a Ruska
Ukrajinská bezpečnostná služba vyhlásila, že Bielorusko bude vystupovať ako hlavný strategický spojenec Ruska v prípade konfrontácie medzi Moskvou a Kyjevom. Ukrajinskí bezpečnostní činitelia považujú Minsk za hlavného strategického spojenca Moskvy, ako to v utorok uviedol šéf bezpečnostnej služby Ivan Bakanov počas svojho prejavu na fóre „Ukrajina 30. Bezpečnosť štátu“. Spoločné vojenské cvičenia Bieloruska a Ruska sú v Kyjeve považované za alarmujúce znamenie.
Bakanov tiež oznámil, že Kyjev má informácie, podľa ktorých sa viac ako 7 000 príslušníkov ruských špeciálnych služieb zaoberá ukrajinskou otázkou a najmenej 100 000 vojakov je v pohotovosti priamo na hraniciach s Ukrajinou. Bakanovovo vyhlásenie prišlo po sérii vyjadrení zo strany západných krajín o neprípustnosti „agresívnych akcií“ Moskvy proti Ukrajine. Americké úrady požadovali, aby Rusko stiahlo svoju armádu z ukrajinských hraníc. Takto reagoval Západ aj na plánované cvičenia ruskej armády na Kryme. Kremeľ poznamenal, že Moskva rozmiestňuje na svojom území jednotky podľa vlastného uváženia, ostatné krajiny by si z toho nemali robiť starosti, pretože Kremeľ nemieni s nikým bojovať.
Ukrajinci sú urazení lebo ich nepozvali na summit NATO
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmitrij Kuleba vyhlásil, že je sklamaný z rozhodnutia aliancie usporiadať nadchádzajúci summit bez Kyjeva.
„Chápeme želanie spojencov usporiadať uzavretý summit s cieľom diskutovať o transatlantickej jednote, príklady takýchto samitov boli, najmä v roku 2017 v Bruseli. Ale úprimne povedané, absolútne nerozumieme tomu, ako je možné uskutočniť uzavretý summit NATO na pozadí agresívnych akcií Ruskej federácie,” povedal Kuleba na spoločnej tlačovej konferencii s generálnou tajomníčkou OBSE Helgou Schmidovou.
Ukrajinský šéf diplomacie poznamenal, že Kyjev je vďačný partnerom NATO za potvrdenie politiky otvorených dverí na základe rozhodnutia summitu v Bukurešti v roku 2008. Zdôraznil však, že odvtedy uplynulo 13 rokov a prísľub, že sa Ukrajina a Gruzínsko stanú členmi aliancie, nebol splnený.
„A keď nám niekedy na Ukrajine vyčítajú, že niektoré naše reformy sú príliš pomalé, čo potom môžeme povedať o prijatí a implementácii rozhodnutí aliancie, ktoré už 13 rokov zapadajú prachom. Pre Ukrajinu je veľmi dôležité, aby sa politika otvorených dverí nepremenila na politiku kŕmenia sľubmi,“ uzavrel Kuleba.
Karol Jerguš