Tento muž plánoval 3. svetovú vojnu
Aktuality, História,

Briti odhalili detaily Churchillovho tajného plánu proti ZSSR

Noviny The Telegraph uverejnili dokument z Národného archívu o pláne vojenskej operácie proti ZSSR, ktorý dal vypracovať ministerský predseda vlády V. Británie Winston Churchill.


 

Zo spisu (CAB 120/691) vyplýva, že niekoľko dní po dobytí Berlína Červenou armádou nariadil vojenským plánovačom vypracovať operáciu s krycím názvom „Nemysliteľné“ (Operation Unthinkable), vychádzajúcu z toho, že západní spojenci do dvoch mesiacov po kapitulácii Nemecka musia začať mohutný pozemný, vzdušný a námorný útok do hĺbky územia, ktoré obsadil ZSSR.

 

Základným cieľom operácie bolo nanútiť ZSSR „vôľu USA a Britskej ríše,“ poznamenáva The Telegraph. Zorganizovaním útoku bol poverený bývalý veliteľ Kráľovského delostrelectva brigádny generál Jeffrey Thompson, ktorý ho chcel odštartovať 1. júla 1945.
Podľa britského listu plán predpokladal mohutný útok britských a amerických divízií na Berlín a za jeho hranice, aby bola Červená armáda odtlačená k riekam Odra a Nisa. Hlavná bitka sa mala konať na území pri súčasnom meste Pila vo Veľkopoľskom vojvodstve (bývalé mesto Schneidemühl).

 

Mapa potenciálneho bojiska

 

Podľa Churchilla to mala byť tanková bitka, ktorá by rozsahom prevýšila Kurskú bitku. Celkovo malo byť západnými spojencami v operácii „Nemysliteľné“ nasadených vyše osem tisíc tankov, vrátane amerických, britských, kanadských a poľských jednotiek.
Thompson rátal s tým, že na porážku sovietskej armády bude potrebovať ďalšie sily. Preto navrhol vyzbrojiť aj zajaté a odzbrojené jednotky Wehrmachtu a Zbraní SS, čo znamenalo ďalších desať plnohodnotných divízií. Okrem toho sa generál usiloval aj o hospodárske oslabenie ZSSR, čiže obmedziť mu dovoz kaučuku, hliníka, medi a výbušnín.

 

Kde stáli útvary Červenej armády, jej protivníci a jej spojenci?

 

Keď si návrh o zapojení Wehrmachtu a vojsk SS do operácie vypočul hlavný vojenský poradca britského premiéra generál Hastings Ismay, tak sa zhrozil a vyhlásil, že „taká politika“ „je pre demokratické štáty absolútne nemožná“. Pripomenul, že počas niekoľkých rokov vláda presvedčovala britskú verejnosť o tom, aký úder zadržali Rusi a čo všetko si vytrpeli. Preto by sa vraj napadnutie ZSSR hneď po vojne stalo pre morálku „katastrofou“.

 

Jeho názor podporil aj poľný maršal Alan Brooke, pričom podtrhol, že šance na dosiahnutie rýchleho víťazstva nad Sovietskym zväzom sú mizerne malé.

 

S „Operáciou Nemysliteľné“ nakoniec skoncoval nesúhlas niekoľkých britských vojvodcov, obávajúcich sa 3. sv. vojny, čo Churchill ešte dlho ľutoval. Nazdával sa totiž, že Červená armáda sa časom stane neporaziteľnou a sama začne útočiť proti západnej Európy.
Plán podľa The Telegraph doposiaľ leží v šedivej zložke s názvom „Rusko: hrozba západnej civilizácie“ s puncom „prísne tajné“.
Armádny magazín pred časom uviedol k tejto „nemysliteľnej operácii“ niečo, čo autori britského článku nespomínajú. A síce, že Stalin o jej existencii vedel a že tesne pred jej spustením úplne poprehadzoval vojská na svojej línii, čím ju vlastne zrušil. Lebo západní vojaci by boli museli „nemysliteľne“ útočiť naslepo. No a to by bola pre nich zaručená katastrofa.
Vladimír Mikunda

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov