Japonsko nakupuje štyri stíhačky F-35A na ochranu pred Ruskom a Čínou
Japonská vláda plánuje v krajine nasadiť štyri stíhačky F-35A, ktoré boli zakúpené z USA, na „ochranu pred Ruskom a Čínou“, informuje agentúra „Kyodo“.
Podľa agentúry je rozmiestnenie amerických stíhačiek „určené na boj proti invázii do japonského vzdušného priestoru Ruskom a Čínou“. Je tiež potrebné poznamenať, že letecká základňa Komatsu je v súčasnosti jedinou na pobreží Japonského mora, ktorá je vybavená stíhačkami. V nasledujúcich desiatich rokoch plánuje japonská vláda kúpiť 147 lietadiel F-35 z USA, vrátane 105 lietadiel F-35A s konvenčným vzletom a pristátím a 42 F-35B.
V USA priznali neúspech projektu stíhačiek F-35
Americké letectvo sa zmierilo s neúspechom projektu stíhačiek F-35, ktorý bol počas celého desaťročia jediným pokusom nahradiť hlavné americké stíhačky F-16, uvádza Forbes.
V publikácii je zdôraznené , že kvôli rastúcej konkurencii bol dizajn F-35 výrazne skomplikovaný, čo spomalilo vývoj, zvýšilo náklady a znížilo spoľahlivosť projektu. Výsledkom je, že velenie amerického letectva sa nakoniec muselo zmieriť so skutočnosťou, že nemôžu nahradiť časom preverené stíhačky F-16 rovnakým počtom stíhačiek F-35. Armáda už teraz priznáva, že bude musieť začať nový projekt vývoja stíhačiek , ktoré by boli podobné stíhačkám F-16, alebo zakúpiť nové stíhačky F-16.
V článku sa ďalej uvádza, že keď sa rúca monopol na vojenské stíhačky, mohlo by vzniknúť množstvo úspešných pokusov ich nahradiť. To isté sa stalo napríklad v šesťdesiatych rokoch s neúspešným projektom stíhačiek F-111, ktoré Dan Grazier, analytik Projektu o vládnom dohľade vo Washingtone, DC prirovnáva ku stíhačkách F-35. Sám Grazier odhaduje šance na úspešné vytvorenie nového úspešného projektu zo strany amerického letectva iba na 30 percent.
To, čo sa bude diať ďalej, určí, či projekt stíhačiek F-35 inšpiruje vznik nového programu, ako to bolo v prípade sa stíhačkami F-111. “Pravdepodobnosť, že sa to stane, je 70 percent,” konštatuje Grazier a poukazuje na zlý zvyk Pentagonu zahrnúť čo možno najväčší počet konkurenčných požiadaviek do jedného programu. Keď sa teda americké letectvo rozhodne vytvoriť nové stíhacie lietadlo, je pravdepodobné, že letectvo pridá toľko funkcií a zložitosti, že projekt nových stíhačiek bude nakoniec drahým, nespoľahlivým a priemerným. Inými slovami by sa mohol stať novým F-35 svojho rodu.
Karol Jerguš