USA zverejnili zábery použitia revolučného systému rozšírenej reality pri výcviku pilotov vo vzdušných súbojoch
V USA predviedli zábery, ktoré demonštrujú, čo vidí pilot bojového lietadla prostredníctvom systému rozšírenej reality na jeho prilbe. Jedná sa o systém Red 6, ktorý umožňuje výcvik vo vzdušných súbojoch. V americkej tlači sa používanie systémov rozšírenej reality na výcvik vojenských pilotov označilo za „revolúciu vo vzdelávacom procese“.
Red 6 je vzdušný taktický systém rozšírenej reality (ATARS), ktorý umožňuje „výrazne znížiť náklady na výcvik pilotov v oblasti vzdušných bojových schopností“. Zároveň komplex rozšírenej reality poskytuje študentovi príležitosť „úplne sa ponoriť do procesu vzdušných bojov s nepriateľom“. Systém umožňuje školenie bez nákladov za niekoľko miliónov dolárov.
Systém je možné použiť na priame riadenie bojových lietadiel a poskytovať tak ďalšie spektrum informácií. Systém rozšírenej reality buduje schopnosti simulovaných bitiek s rôznymi typmi lietadiel konvenčného nepriateľa pomocou umelej inteligencie, ktorá formuje správanie takéhoto nepriateľa vo vzduchu. ATARS umožňuje použitie virtuálnych a štrukturálnych objektov v reálnom svete, čo umožňuje pilotom a pozemným operátorom vidieť hrozby v reálnom čase vo vzdušnom priestore a čo je najdôležitejšie, vo vysokorýchlostnom lete. Kombináciou rozšírenej reality a umelej inteligencie a využitím vnútorného aj vonkajšieho priestoru ako primárneho prostredia redefinuje Red 6 hranice spôsobu zdieľania informácií a rozhodnutí na nich založených.
V počiatočnej fáze bolo z rozpočtu USA vyčlenených 30 miliónov dolárov na vývoj tohto systému rozšírenej reality. Podľa predbežných informácií Red 6 bude čoskoro nasadený na palubu výcvikových lietadiel 586. eskadry T-38 Talon na leteckej základni Holloman v Novom Mexiku a ďalším krokom bude použitie systému rozšírenej reality pilotmi stíhačiek F-16.
Milan Novický