Turecko tvrdo reagovalo na kritiku dodávok bezpilotných lietadiel Bayraktar TB2 na Ukrajinu
Potom, čo Rusko kritizovalo kroky Ankary ohľadne predaja svojich bezpilotných útočných zariadení Bayraktar TB2 na Ukrajinu, turecký minister zahraničia Mevlüt Çavuşoğlu tvrdo komentoval kroky Ankary keď vyhlásil, že aktivity Turecka by Rusko nemali zaujímať.
„Dron si môže kúpiť ktorákoľvek krajina a naše spoločnosti ho môžu predať. Rusko by do toho nemalo zasahovať. Toto je dohoda. Sýria náš dron zostrelila začiatkom vojny. Ruskou raketou. Rusko dodáva rakety do Sýrie a mnohých krajín. Nikdy sme sa nepýtali, prečo to robíte. Na svete je veľký dopyt po dronoch. Rýchlo si získali obľubu v Poľsku a Rumunsku. Predtým sme sa týchto tendrov nemohli zúčastňovať, teraz sa ich zúčastňujeme,“ uviedol Çavuşoğlu.
Odborníci zase upozorňujú na skutočnosť, že Turecko si uvedomuje, že Kyjev má v úmysle útočiť bezpilotnými prostriedkami Bayraktar TB2 nielen na Donbase, ale aj proti Rusku, čo mimochodom potvrdili tak tureckí, ako aj ukrajinskí vojenskí predstavitelia, čo len potvrdzuje skutočnosť, že so spojeneckými vzťahmi medzi Moskvou a Ankarou by sa nemalo počítať.
Bayraktar TB2 nezávislý od GPS
Výrobca upozorňuje na dôležitú schopnosť – lietať a hľadať ciele bez použitia navigačného systému GPS. Najmä naznačuje, že navigačné funkcie vykonáva multisenzorový systém, čo robí Bayraktar TB2 menej zraniteľným voči elektronickému rušeniu a skresleniu navigačného signálu.
V tomto vyhlásení experti videli akési pichnutie smerom k USA. Predtým sa v Turecku opakovane objavovala otázka, že všetky informácie o letoch „skutočne unikajú k americkým špecialistom, ktorí plne ovládajú zdroje GPS navigácie“. Okrem toho sa predpokladalo, že presnosť určovania súradníc tureckým letectvom sa môže výrazne líšiť podľa druhu operácie. Poukázali najmä na problémy s presnosťou určovania súradníc počas operácií proti kurdským ozbrojeným skupinám v severnej Sýrii a Iraku. V Turecku boli USA často obviňované, že Washington namiesto podpory partnera NATO podporuje kurdské formácie a neuznáva ich ako teroristické.
Tureckí odborníci teraz objasňujú, že sa snažia používať navigačné zariadenie, ktoré nezávisí od „vonkajších faktorov“. Neukazuje to priamo na schopnosť Spojených štátov ovplyvniť získavanie údajov GPS, ale zmienka o dôležitosti používania navigačného systému Bayraktar TB2 UAV bez GPS hovorí jasnou rečou.
Odkedy je Bayraktar TB2 schopný niesť dve protitankové strely UMTAS vyvinuté tureckým Roketsanom, alebo mikro-strelivo MAM-C a MAM-L, turecké sily ich vo veľkej miere používajú a to dosť efektívne v severnej Sýrii. Taktiež v Líbyi sa zdá, že tento stroj zmenil pomer síl medzi milíciami lojálnymi vláde národnej jednoty [GNA] podporovanej Ankarou a líbyjskou národnou armádou [ANL] maršala Khalifu Haftara. Ako sa zdá, Turecko sa stále lepšie presadzuje v oblasti zbrojárskeho priemyslu. Nejde len o drony, ale o celý komplex iných zariadení. Turci sa presadzujú postupne v segmente, ktorý je vysoko strážený veľkými dodávateľmi zbraní ako sú USA, Rusko, Čína, Francúzsko.
Poľsko takisto kupuje turecké Bayraktar TB2
Poľský minister národnej obrany Mariusz Blaszak 22. mája v rozhovore pre Polskiye Radio 24 oznámil zámer kúpiť štyri sady prieskumno – útočných strojov Bayraktar TB2 z Turecka. V dohode sa stanovuje dodávka 24 UAV, ako aj súvisiace vybavenie a zbrane, poskytovanie služieb údržby a školenia personálu.
M. Blaschak uviedol, že UAV budú vyzbrojené protitankovými raketami. Predajná cena zatiaľ nebola zverejnená. Prvá súprava vstúpi do služby poľských ozbrojených síl budúci rok 2022. K zmluve bude pripojená dohoda o kompenzácii v súvislosti so službami, ktoré má vykonať jedna z poľských obranných spoločností. Oficiálna zmluva má byť podpísaná počas návštevy prezidenta Andrzeja Dudu v Turecku, ktorá sa začína 24. mája.
Šéf rezortu obrany potvrdil plány na nákup zbraní a vojenského materiálu, predovšetkým od poľských obranných podnikov. Podľa neho však v tomto prípade poľský obranný priemysel nevyrába bezpilotné lietadlá rovnakej triedy, ktoré sa v súčasnosti kupujú. Minister vysvetlil, že zakúpené útočné bezpilotné prostriedky sa osvedčili v bojových podmienkach vo východnej Európe a boli použité aj na Blízkom východe.
V súčasnosti kupujú bezpilotné prostriedky Bayraktar TB2 ozbrojené sily Azerbajdžanu, Kataru, Maroka, Turecka a Ukrajiny. Podľa výrobcu ich celkový čas letu dosiahol 300 tisíc hodín.
Včera sme informovali, že Turecko uvažuje o rozšírení exportného programu pre útočné a prieskumné drony Bayraktar TB2. Dnes sú tieto drony v službe (okrem samotného Turecka) aj v jednotkách Azerbajdžanu, Kataru a Ukrajiny. Zároveň je dôležité, na aké vlastnosti ich dronov sa tureckí výrobcovia zo spoločnosti Baykar snažia upriamiť pozornosť potenciálnych kupcov.
Maroš Šolc