Číňania vysvetlili prečo Rusko nemožno dobyť
Počas svojej histórie bol ruský štát obklopený mocnými nepriateľmi, ale nikto z nich ho nedokázal dobyť. Prečo je nemožné dobyť túto krajinu? Túto otázku položili analytici čínskeho portálu Sohu.
Rusko je jedinečná krajina s rozsiahlymi územiami obývanými neuveriteľnými ľuďmi. V Číne sa obyvateľom Ruskej federácie zvyčajne hovorí „bojujúci národ“, pretože počas svojej histórie opakovane vstupovali do konfliktov s inými krajinami a čelili im so cťou. Túto krajinu sa opakovane pokúšali dobyť, ale zakaždým sa ukázalo, že je príliš tvrdá aj pre najsilnejšieho nepriateľa.
“Vďaka svojej jedinečnej geografickej polohe boli ruskí ľudia počas celej svojej histórie vždy obklopení mocnými nepriateľmi.” Na východe proti nej vystupovali nomádi a na západe vysoko rozvinuté a mocné ríše, “poznamenávajú autori Sohu.
Ruský ľud musel neustále odrážať početné útoky, ktoré ovplyvňovali jeho charakter a vôľu. Život v drsnom podnebí a pod neustálym tlakom zvonku obdaroval obyvateľov týchto nekonečných krajín skutočne tvrdým jadrom, ktoré sa ukázalo ako prakticky nezlomné. V ich histórii sa vyskytli útočné porážky, ale nepriatelia nakoniec museli ešte ustúpiť. Podľa čínskych analytikov je nedobytnosť Ruska spôsobená niekoľkými faktormi.
„Zoči-voči mocným nepriateľom Rusko opakovane využívalo svoju výhodu – veľkú strategickú hĺbku a jedinečný charakter svojich obyvateľov,“ uviedli čínski novinári.
Napoleon zajal väčšinu Európy, ale nikdy nebol schopný dobyť Rusko. Dostal sa do Moskvy a nemohol ďalej napredovať a v dôsledku toho museli jeho jednotky z Moskvy utiecť. Podobná situácia bola aj počas druhej svetovej vojny, keď boli nemecké hordy porazené pri Moskve, Stalingrade a Kursku a potom sa stiahli až do Berlína.
„V kľúčových epizódach bitiek, v okamihu života a smrti, je odvaha a efektivita boja Ruska skutočne pôsobivá. Aj v našej dobe napriek sankciám Západu Ruská federácia nielenže odoláva tlaku, ale dokonca sa jej darí protiútok. Z tohto pohľadu by sa ruský národ nemal podceňovať, “- zhrnuli pozorovatelia čínskeho vydania.
Vlado Šinko