Indické obavy: Čína testuje stealth bombardér Xian H-20 blízko hraníc v Ladaku
“Čínska ľudová oslobodzovacia armáda testovala strategické tajné bombardéry Xian H-20 na leteckej základni Hotan” , vyhlásila indická strana. Prvý materiál publikoval indický publicista Sumit Kumar Singh.
Letecká základňa Hotan sa nachádza na juhu autonómnej oblasti Xinjiang Ujgur. Medzi čínskymi vojenskými letiskami zaujíma osobitné miesto: po prvé, má dobrú pristávaciu dráhu, ktorá umožňuje prijímať moderné bombardéry a stíhačky. Po druhé, a čo je dôležitejšie, vzdialenosť od leteckej základne Hotan k sporným oblastiam na hranici s Indiou predstavuje iba 250 kilometrov.
Testovanie bombardérov sa začalo 8. júna a potrvá do 22. júna. Dokončenie sa plánuje do významného termínu pre Peking – 100. výročia založenia Čínskej komunistickej strany (ČKS).
Nové lietadlo bude určené na boj proti indickému Rafale. Strategický “stealth” bombardér Xian H-20 môže niesť veľké užitočné zaťaženie, ale čo je najdôležitejšie, môže uniknúť stíhačkám Rafale, ktoré indické letectvo nedávno začalo dostávať na základe zmluvy z Francúzskom. Čína ešte musí oznámiť, kam plánuje umiestniť nové bombardéry, ale s najväčšou pravdepodobnosťou budú sídliť na letiskách blízko indických hraníc. Aspoň India si je tým istá.
Xian H-20 ako obrana čínskeho ekonomického koridoru
Konfrontácia s Indiou nie je jediným dôvodom na testovanie nového bombardéra v juhozápadnej Číne. Orgány krajiny plánujú pomocou lietadla chrániť svoje záujmy v regióne vrátane zabezpečenia fungovania čínsko-pakistanského ekonomického koridoru. To tiež vyvoláva obavy zo strany Indie.
Okrem východného Ladakhu budú bombardéry schopné zasiahnuť ciele v Afganistane a Pakistane. Aby to dosiahli, nemusia ani opustiť čínsky vzdušný priestor. Podľa správy Pentagónu z roku 2020 o čínskej vojenskej sile bude mať lietadlo dosah 5 281 míľ a užitočné zaťaženie 10 ton munície. Predtým Čína plánovala uviesť bombardéry do prevádzky v roku 2025, v súčasnosti sa však dátumy posúvajú skôr. Indickí odborníci spájajú toto zrýchlenie s rastom geopolitického napätia v indicko-tichomorskom regióne a v strednej Ázii.
Xian H-20 umožňuje Číne odpaľovať jadrové rakety a v tomto prípade sa v ich dosahu môže nachádzať Japonsko, alebo dokonca Austrália, nehovoriac o Indii. Zároveň je nepravdepodobné, že by India bola schopná rovnocenne konkurovať Číne. Hospodársky a technologický potenciál oboch štátov je výrazne odlišný. Zatiaľ čo India hľadá zahraničných dodávateľov lietadiel, Čína sa úspešne vyrovnáva s úlohou navrhovať a vyrábať vlastné stíhačky a bombardéry a tempo budovania čínskej vojenskej sily desí nielen indických, ale aj amerických expertov.
Čínske médiá: V Indii vidia stealth bombardéry Xian H-20, aj keď ich nevidí ani naše letectvo
Čínske médiá, ktoré komentujú zverejnenie indického pozorovateľa, poznamenávajú, že cvičenia vzdušných síl v oblasti leteckej základne Hotan v autonómnej oblasti Xinjiang Uygur (XUAR) sa skutočne konajú. Ale nejde o žiadne tajné bombardéry. Poukazujú na to, že v Číne nikdy nekombinujú vojenské cvičenia s testovaním sľubnej vojenskej techniky, ktorá ešte nevstúpila do služby a je vo vývoji.
Čínsky magazín Sohu naznačuje, že stíhačky J-11 (licenčná kópia Su-27 ) a J-16 (vyvinuté na základe J-11) sú zapojené do cvičení vzdušných síl ČĽR na západe krajiny. Na letisku Hotan boli pozorované staršie stíhačky novej generácie J-20, ktoré však tento rok už opustili túto vojenskú základňu a odišli do centrálnej časti ČĽR. Čínski pozorovatelia sa uškŕňajú nad správami indickej tlače, že „v Indii vidia na cvičeniach tajné bombardéry čínskeho letectva, aj keď na týchto cvičeniach nie sú a nie je ani známe, či už vôbec sú vo finálnej podobe“.
Vlado Šinko