Ruský generálny štáb: tajné služby mnohých krajín financujú terorizmus vo svete
Tajné služby mnohých krajín financujú a vyzbrojujú skupiny medzinárodných teroristov, vyhlásil na 9. moskovskej konferencii o medzinárodnej bezpečnosti náčelník Generálneho štábu OS Ruska Valerij Gerasimov.
Podľa jeho slov v súčasnosti v Sýrii a Iraku boli teroristi Islamského štátu väčšinou porazení, pozoruje sa ale tranzit teroristov z Blízkeho východu do severnej Afriky a Afganistanu.
“Podotýkame, že sa rad mimovládnych organizácií a tiež tajných služieb niektorých štátov zúčastňuje financovania a vyzbrojovania teroristických organizácií pre dosiahnutie svojich politických cieľov,” povedal Gerasimov. Zdôraznil, že ako ukazuje prax, zahrávanie s terorizmom nevedie k ničomu dobrému.
“Skôr či neskôr sa teroristické skupiny vymykajú kontrole svojich opatrovníkov. Dôstojný odpor teroristom sa môže klásť len za úzkej medzinárodnej kooperácie, “vysvetlil.
Kremeľ: Rusko je znepokojené rastom napätia v Afganistane
Hovorca prezidenta RF Dmitrij Peskov vyhlásil, že v Rusku sú znepokojení rastom napätia v Afganistane .
“Vývoj situácie v Afganistane so stiahnutím amerických a iných vojakov z tejto krajiny je samozrejme dôvodom k našej veľkej pozornosti a znepokojeniu. Naši pohraničníci sú v Tadžikistane, to je nám veľmi blízky a partnerský štát. A vznik nového ohniska napätia a hrozby – to je práve to, čo nás znepokojuje, “povedal novinárom.
V utorok televízna stanica Ariana News oznámila, že sa bojovníci radikálneho hnutia Taliban zmocnili obce Šerchánem v Afganistane, kde sa nachádza prístav na hranici s Tadžikistanom, a že pohraničníci v prístave vydali obec Talibancom bez boja. V tejto obci sa nachádza aj kontrolné stanovište a most cez rieku Pandž, ktorý spája obe krajiny.
Česká armáda stiahne posledných vojakov z Afganistanu do konca júna
Poslední českí vojaci odídu z aliančnej misie v Afganistane do konca júna. Na stredajšom rokovaní snemovne výboru pre obranu to povedal náčelník generálneho štábu Aleš Opata. V súčasnej dobe v krajine zostáva len dvanásťčlenná koordinačná jednotka, väčšina vojakov i materiálu už bola odvezená.
Po 11. septembri, dokedy spojenci ohlásili odchod z krajiny, v Kábule zostane jednotka Kamba , ktorá stráži českú ambasádu.
“Česká republika je jednou z posledných krajín, ktorá svojich vojakov z Afganistanu sťahuje. Termín bol stanovený po dohovore so spojencami, “povedal na stredajšom rokovaní snemovne výboru pre obranu náčelník generálneho štábu Aleš Opata. Podľa Opata bola už z krajiny počas troch nákladných letov odvezená väčšina používaného materiálu. Posledný let s materiálom a vojakmi je naplánovaný do konca mesiaca.
Severoatlantická aliancia sľubuje, že bude aj naďalej Afganistan podporovať. Podľa námestníka pre riadenie sekcie obrannej politiky a stratégie ministerstva obrany Jana Havránka sa plánuje finančnú pomoc aj výcvik afganských bezpečnostných síl. Mal by sa konať mimo územia Afganistanu, pravdepodobne na území východného Turecka, Jordánska a Gruzínska, povedal. Havránek uviedol, že misia končí po 19 rokoch, označil ju za jedno z najvýznamnejších zahraničných nasadení českej armády.
“Pre armádu to malo zásadný vplyv na transformáciu ozbrojených síl, na posilnenie interoperability so spojencami,” povedal.
NATO oznámilo odchod z krajiny v apríli, konečným termínom je 11. september. Misiou prešlo od jej začiatku 11 500 českých vojakov, niektorí z nich aj opakovane. Od roku 2002 v krajine slúžili vojaci z poľnej nemocnice, strážnych jednotiek, z chemickej a biologickej ochrany, z chirurgického alebo rekonštrukčného tímu Logar . Na misii zomrelo 14 českých vojakov.
K úplnému stiahnutiu amerických vojsk sa zaviazala vláda predchádzajúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa výmenou za to, že Taliban nedovolí svojim členom a ani žiadnym iným organizáciám využívať afganské územie na útoky na USA a ich spojencov. Definitívny koniec americkej misie v Afganistane oznámil terajší šéf Bieleho domu Joe Biden s tým, že posledný vojaci odídu do 11. septembra. Teda symbolicky k 20. výročiu teroristických útokov na New York a Washington, ktoré k americkej invázii do Afganistanu bezprostredne viedli. A odísť má do rovnakého dátumu tiež niekoľko tisíc vojakov z iných členských krajín NATO. Aliancia sa však opakovane zaviazala financovať afganskú armádu a políciu až do roku 2024.
Karol Jerguš