Záber na maďarskú jednotku počas cvičenia, foto : MOSR
Aktuality, Bezpečnosť,

Slovenský štít 2021 preveril pripravenosť našich zložiek v hybridnej vojne

Tohtoročné medzinárodné vojenské cvičenie Slovenský štít preverilo okrem samotnej pripravenosti Ozbrojených síl SR čeliť klasickým vojenským hrozbám aj pripravenosť Slovenskej republiky efektívne čeliť hybridnému spôsobu vedenia bojovej činnosti.


 

Súčasťou scenára cvičenia totiž bolo spustenie a prevádzka webovej stránky www.slovakshield.online, ktorá mala pôsobiť ako jeho oficiálna webová stránka. Jej súčasťou však boli technické a vojensko-odborné znaky spochybňujúce jej autentickosť. Na stránke bol zároveň cielene zverejňovaný text, ktorého naratív prechádzal postupne od poskytovania všeobecných informácií o cvičení k spochybňovaniu cvičenia Slovenský štít 2021, ukotvenia Slovenskej republiky v Severoatlantickej aliancii, ako aj významu kolektívnej obrany.

 

Cieľom predmetnej stránky bolo preveriť rýchlosť detekcie a schopnosť reakcie bezpečnostných a spravodajských zložiek Slovenskej republiky. Webová stránka bola zachytená a v nadväznosti na to boli prijaté príslušné opatrenia. Cvičenie Slovenský štít 2021 týmto potvrdilo pripravenosť a schopnosť príslušných bezpečnostných a spravodajských zložiek Slovenskej republiky včasne detegovať a uskutočniť primeranú reakciu na hybridné hrozby na národnej úrovni.

 

Vojenské misie Spojencov ako súčasť Slovenského národného povstania

Štátny tajomník Ministerstva obrany SR Marian Majer dnes v obci Polomka vzdal hold americkým a britským vojakom, ktorí prišli o život pri oslobodzovaní Slovenska počas Slovenského národného povstania. Pri pamätníku obetí USA a Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska v SNP štátny tajomník vyzdvihol ich cieľavedomosť, oddanosť veci, pomoc iným a hrdinstvo. Spolu s ním sa na pietnej spomienke zúčastnil aj zástupca náčelníka Generálneho štábu OS SR gen. Ľubomír Svoboda a zástupcovia amerického a britského veľvyslanectva v SR.

 

„Je nesmierne dôležité pripomínať si historické míľniky a tiež všetkých odvážnych ľudí, ktorí boli ich súčasťou. Počas Slovenského národného povstania boli na povstalecké územie vyslané vojenské misie Spojencov, ktorých príslušníci na tomto území plnili špeciálne úlohy. Okrem sovietskej vojenskej misie tu pôsobili aj členovia americkej a britskej vojenskej misie. Ich príbeh si zaslúži uznanie a tiež tomu primeranú pozornosť. Sú totiž hrdinami, ktorí pomohli posunúť naše dejiny a národ vpred,“ zdôraznil štátny tajomník M. Majer.

 

V tejto súvislosti pripomenul, že príslušníci amerického Úradu špeciálnych služieb a britského Úradu pre špeciálne operácie v súčinnosti so spravodajskými orgánmi 1. československej armády pôsobili na Slovensku od polovice septembra do 28. októbra 1944. Medzi ich úlohy patrilo organizovanie a uskutočňovanie vojenského, politického a hospodárskeho spravodajstva, vytváranie podmienok pre plánované hromadné dodávky zbraní pre 1. ČSA na Slovensku, ako aj poskytovanie humanitárnej pomoci povstaleckej armáde a civilnému obyvateľstvu.

 

Až do zajatia v roku 1944 nemeckou protipartizánskou jednotkou v zrube nad obcou Polomka sa príslušníci americkej a britskej jednotky držiavali v slovenských horách – v ťažkých životných podmienkach, pod stálou hrozbou zajatia či smrti zo strany nemeckých okupačných vojsk. Ako zajatci boli v januári 1945 transportovaní do koncentračného tábora Mathausen, kde bola časť z nich po tvrdých výsluchoch popravená.

Milan Novický

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov