Nerovná vojna bezpilotných lietadiel na Kryme? Turecké Bayraktary odteraz musia čeliť ruským Orionom
Ukrajina, ktorá pokračuje v eskalácii napätia na hraniciach s Ruskom, dostala dôstojnú odpoveď od ruskej armády, ktorá na Krymský polostrov nasadila bezpilotné prostriedky Orion schopné účinne zasiahnuť pozemné aj hladinové ciele.
Vďaka veľkému výberu zbraní ruských útočných dronov Orion je efektívnosť ich použitia podstatne vyššia v porovnaní s tureckými dronmi Bayraktar TB2 zakúpenými Ukrajinou. Ruské drony môžu útočiť na ciele z podstatne väčších vzdialeností.
„Nie je vôbec tajomstvom, že sa ukrajinské drony Bayraktar TB2 sa nachádzajú neďaleko Krymu. V prípade najmenšej eskalácie alebo pokusu o vstup takéhoto drona do vzdušného priestoru Ruska môžu domáce Oriony ľahko zničiť všetky ukrajinské Bayraktary na zemi jedným alebo dvoma vysoko presnými údermi,“ poznamenáva špecialista.
Rozmiestnenie dronov Orion na Kryme okrem iného umožní ruskej armáde blokovať akékoľvek provokácie ukrajinského námorníctva, ktorých počet sa od začiatku roka výrazne zvýšil.
Projekt lietadiel Orion sa začal v roku 2011 na objednávku ministerstva obrany. Mechanizmus patrí do triedy strednej výšky a dlhej doby letu, maximálna doba je 24 hodín zo stropom asi 8 tisíc metrov. Orion váži 1 100 kg, užitočná záťaž je 250 kg. Prvá skúšobná vzorka bola vytvorená už v roku 2015, nasledujúci rok sa začali skúšky. Na leteckej výstave MAKS-2017 bola prezentovaná exportná verzia. Podpísanie prvej sériovej zmluvy na dodávku dronov Orion medzi Ministerstvom obrany RF a spoločnosťou Kronštadt bolo oznámené na fóre Armáda-2020. Do skúšobnej prevádzky bol prvý komplet dronu odovzdaný v apríli 2020.
Útočné a prieskumné drony Bayraktar TB2 sú v službe (okrem samotného Turecka) aj v jednotkách Azerbajdžanu, Kataru a Ukrajiny. Ich výrobca upozorňuje na dôležitú schopnosť – lietať a hľadať ciele bez použitia navigačného systému GPS. Naznačuje, že navigačné funkcie vykonáva multisenzorový systém, čo robí Bayraktar TB2 menej zraniteľným voči elektronickému rušeniu a skresleniu navigačného signálu. Odkedy je Bayraktar TB2 schopný niesť dve protitankové strely UMTAS vyvinuté tureckým Roketsanom, alebo mikro-strelivo MAM-C a MAM-L, turecké sily ich vo veľkej miere používajú a to dosť efektívne v severnej Sýrii. Taktiež v Líbyi sa zdá, že tento stroj zmenil pomer síl medzi milíciami lojálnymi vláde národnej jednoty [GNA] podporovanej Ankarou a líbyjskou národnou armádou [ANL] maršala Khalifu Haftara.
Vlado Šinko