Sergej Lavrov
Aktuality, Bezpečnosť,

Sergej Lavrov o možnom vstupe vojakov do Afganistanu: „Odpoveď je zrejmá“

Afganistan, 8.júl 2021 (AM) – Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov, ktorý sa vyjadril k otázke možného vstupu ruských vojsk do Afganistanu, uviedol, že odpoveď je zrejmá. Podľa neho bude táto téma v prípade teroristického útoku na susedný Tadžikistan predmetom diskusie v CSTO.


 

“Sme spojencami s Tadžikistanom.” A ak dôjde k útoku na Tadžikistan, bude to samozrejme okamžitá téma na zváženie zo strany CSTO. Niekde som čítal alebo som počul v televízii, či pošleme svoje jednotky do Afganistanu: Myslím si, že odpoveď je zrejmá, “uviedol Lavrov na konferencii Far Eastern University (citoval Kommersant ).

 

Nestabilita v Afganistane od konca júna rastie kvôli sťahovaniu amerických vojakov. Podľa Lavrova USA pripustili porážku v tejto krajine. V Afganistane dochádza ku konfrontácii medzi vládnymi silami a hnutím Taliban, ktoré sa zmocnilo významných území vo vidieckych oblastiach, zahájili ofenzívu na veľké mestá a zmocnili sa časti hranice s Tadžikistanom.

 

“Zároveň sa v častiach Afganistanu formujú militanti Islamského štátu v dôsledku sklzu s politickým procesom a obnovením bojových akcií“, uviedol Lavrov.

 

CSTO je vojensko-politický blok, ktorý musí chrániť svoje členské krajiny pred vonkajšími zásahmi. Zahŕňa Rusko, Arménsko, Bielorusko, Kazachstan, Kirgizsko a Tadžikistan. Tadžikistan sa už obrátil na CSTO so žiadosťou o pomoc z dôvodu zhoršenia situácie v Afganistane. Krajina nemusí byť schopná zvládnuť ochranu hraníc a počíta s pomocou členských štátov organizácie. Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že je pripravený pomôcť Tadžikistanu.

 

V decembri 1979 poslal ZSSR svoje jednotky do Afganistanu. Takto sa začala afganská vojna. Stala sa najdlhšou v histórii ZSSR: vojenská prítomnosť trvala deväť rokov. Kontingent sovietskych vojsk pomáhal vládnym silám Afganistanu v boji proti ozbrojeným formáciám afganských mudžahedínov. Podľa niektorých odhadov navštívilo Afganistan v priebehu rokov celkovo asi 900 000 sovietskych vojakov, z toho viac ako 14 000 zahynulo. Podľa úradníkov v Kábule bolo počas rokov pobytu sovietskych vojsk v tejto krajine zabitých asi 1,5 milióna Afgancov, niekoľko miliónov ľudí opustilo krajinu a stali sa utečencami. Vojenská prítomnosť ZSSR v Afganistane je stále predmetom polemík.

 

Delegácia Talibanu ubezpečila ruské ministerstvo zahraničia, že Taliban nebude útočiť na ruské diplomatické misie v Afganistane

Rusko sa zaujíma o to, či teroristická aktivita spojená so sťahovaním amerických vojakov z Afganistanu nerastie kvôli jej rozšíreniu do krajín strednej Ázie. Rovnako v Rusku majú obavy z možných útokov na ruských diplomatov v Afganistane, kde čoraz viac regiónov prechádza pod kontrolu teroristického hnutia Taliban. Deň predtým sa v Moskve začala diskusia o týchto a ďalších súvisiacich otázkach za účasti delegácie z uvedenej skupiny, celkovo bude delegácia vedenia Talibanu v Rusku dva dni.

 

Predstavitelia vedenia Talibanu ubezpečili ruské ministerstvo zahraničia, že v Afganistane nebudú žiadne útoky na ruské diplomatické misie. Otázky však zostávajú. Po prvé, nie je úplne jasné, v akej podobe sú tieto záruky poskytnuté. Po druhé, je tiež otázkou, do akej miery môžu zástupcovia vedenia Talibanu, ktorí pricestovali do Moskvy, hovoriť v mene celého hnutia. Je možné, že niektoré zo skupín Talibanu majú svoje vlastné záujmy? Ruská strana napriek tomu varovala pred útokmi na ruských diplomatov v Afganistane a poukázala na neprípustnosť porušovania hraníc susedných republík.

 

USA za svoj 20-ročný pobyt ponechali Talibanu vojnové reparácie – viac ako 1 000 obrnených vozidiel

Do rúk Talibanu prešlo za dva týždne viac ako 1 000 amerických obrnených vozidiel. Podľa dostupných informácií sa Talibanu doteraz podarilo získať 715 amerických obrnených vozidiel Humvee, asi sto obrnených nákladných vozidiel, obrnené transportéry a dokonca niekoľko tankov.

„Odhaduje sa, že v posledných týždňoch bol Taliban schopný uniesť asi 715 vozidiel Humvee a ďalších ľahkých obrnených nákladných vozidiel, ako aj desiatky obrnených vozidiel a ťažkých delostreleckých systémov. Okrem iného sa vie o zaistení najmenej 2 tankov afganskej národnej armády, desiatok mínometných systémov a protilietadlových zbraní, z ktorých niektoré zostali po sovietsko-afganskej vojne v 80. rokoch, sedemnásť 122-mm húfnic D-30, 141 amerických nákladných vozidiel Navistar International, 21 obrnených vozidiel odolných proti mínam, buldozéry, bagre a iné vybavenie,“ informujú noviny „Soha“.

 

Pripravených je 7 tisíc vojakov a viac ako sto tankov

Na pozadí hrozby útoku Talibanu na Tadžikistan, čo predstavuje desiatky tisíc džihádistov, sa objavili informácie, že Rusko plánuje vyslať jednotky dislokované na 201. vojenskej základni v Tadžikistane na obranu hranice štátu. Rusko je v rámci Organizácie Dohody o spoločnej bezpečnosti (CSTO) pripravené poskytnúť Tadžikistanu všetku potrebnú pomoc vrátane síl 201. vojenskej základne. Hovoríme o 7 tisícoch vojakov, viac ako stovke tankov, desiatkach obrnených vozidiel a dokonca aj výzbroji protivzdušnej obrany, ak to bude potrebné. Na druhej strane, táto pomoc bude poskytnutá len v prípade útoku Talibanu. Zatiaľ takéto pokusy zaznamenané neboli, keďže kľúčovým cieľom hnutia Taliban je získať kontrolu nad územím Afganistanu bez akejkoľvek priamej eskalácie so susednými krajinami. Moskva zároveň už skôr oznámila, že Rusko nemá záujem zasahovať do situácie na území Afganistanu.

Karol Jerguš

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov