Rusko navyšuje výrobu vojenských a civilných vrtuľníkov
Tento rok holding Vrtuľníky Ruska (korparácia Rostech ) dodá Rusku a zahraničným zákazníkom 190 vojenských a civilných vrtuľníkov, čo je o 20 viac ako v minulom roku, oznámil generálny riaditeľ spoločnosti Andrej Boginskij.
“Sú rozdelené nasledovne – asi 50 vrtuľníkov sú štátne obranné zákazky, kam patrí Ministerstvo obrany, Ministerstvo pre mimoriadne situácie a ďalšie úrady, asi 50 vrtuľníkov je vojensko-technická spolupráca a 85 vrtuľníkov sú civilné, ako do Ruska, tak do zahraničia,” uviedol . V roku 2020 spoločnosť dodala 170 vrtuľníkov , 95 z nich boli vojenské.
Vrtuľníky Ruska sú jediným vývojárom a výrobcom vrtuľníkov v Rusku, patria medzi svetových lídrov v tejto oblasti. Holding bol vytvorený v roku 2007, spadá pod neho päť vrtuľníkových závodov, dve konštrukčné kancelárie, podniky na výrobu a obsluhu náhradných dielov, opravárenské závody a servisná spoločnosť, ktorá zabezpečuje po predajný servis v Rusku aj za jeho hranicami. Produkciu nakupuje Ministerstvo obrany , Ministerstvo vnútra, Ministerstvo pre mimoriadne situácie, ďalší štátni zákazníci, letecké spoločnosti Gazprom avia a UTair, veľké ruské a zahraničné spoločnosti.
Mi-28NM na leteckej šou MAKS 2021
Najnovší útočný vrtuľník Mi-28NM sa zúčastnil letového programu medzinárodného leteckého salónu MAKS-2021 v Moskve. Modernizovaný Nočný lovec sa zúčastnil skupinového letu ruských vrtuľníkov a tiež uskutočnil ukážkový letový program s prvkami komplexnej akrobacie použiteľnej v skutočnom leteckom boji,
Mi-28N je navrhnutý tak, aby vyhľadával a ničil nízko rýchlostné vzdušné ciele, tanky, obrnené a neobrnené vozidlá, ako aj nepriateľské pracovné sily vo dne, v noci za všetkých poveternostných podmienok. Vrtuľník Mi-28NM bol vyrobený v roku 2009. Keďže bol vylepšeným variantom útočného vrtuľníka Mi-28N Nočný lovec , výrazne sa líši od svojho predchodcu. Palubné radarové zariadenie Mi-28NM pozostáva z inovatívneho zobrazovacieho a ukazovacieho systému namontovaného na prilbe. Vrtuľník je vybavený radarovou stanicou N025, ktorá umožňuje vykonávať kruhové sledovanie. Aktualizácia má tiež nový systém EW. Okrem toho má vrtuľník Mi-28 NM upravený trup a modernizované motory; rádioelektronický palubný systém a zameriavací systém; pomocnú elektráreň a zariadenie na komunikáciu s bezpilotnými vzdušnými prostriedkami. Vrtuľník dostal dvojité riadenie z kokpitu pilota a pilota-operátora a raketu Chryzantema-V. Pre tento stroj sa vytvára ľahká viacúčelová riadená strela, ktorá mu umožní zničiť všetky typy cieľov, ktoré sú definované pre vojenské letectvo mimo dosahu akejkoľvek vojenskej PVO.
Karol Jerguš