Ilustračné foto: Americký vojak v Afganistane
Aktuality, Bezpečnosť,

Sergej Šojgu navrhol pomenovať „aspoň jedno miesto s dobrými následkami, kam prišli USA a dlho tam zotrvali“

Ruský minister obrany Sergej Šojgu prehovoril o stiahnutí amerických vojakov z Afganistanu a udalostiach, ktoré sa stali po týchto rozhodnutiach. Teraz po stiahnutí vojsk vedú Spojené štáty „otravné rokovania“ so susednými krajinami Afganistanu, aby sa v regióne presadili. Táto politika však nepovedie k ničomu dobrému, pokojne zdôraznil minister a vysvetlil pozíciu Ruska.


 

Šojgu v rozhovore pre televíziu RT zhodnotil politiku USA v Afganistane. Zdá sa, že Spojené štáty opustili Afganistan. V skutočnosti sa však ukazuje, že Američania pokračujú v „nepríjemných rokovaniach“ so susednými štátmi, aby na svojom území vytvorili niektoré logistické centrá, alebo napríklad základne pre stiahnutie utečencov a vojenskej techniky.

 

Môžem povedať len jedno … Normálna, rozumná je logika: ak vyjdete von, prečo sa potom okamžite postavíte za plot a, mierne povedané, cez trhlinu v plote a snažíte sa pozorovať, čo sa tam deje. Prečo odísť? Zostávať doslova na hranici? Odpoveď je zrejmá: toto je pokus o získanie opory v stredoázijskom regióne, pričom prirodzene stratíte všetko, čo sa v Afganistane mohlo stratiť.

 

Minister obrany navyše dodal, že takéto aktivity USA nepovedú k ničomu dobrému. Už sme videli, ako sa táto politika v minulosti ukázala. Sergej Šojgu navrhol pomenovať „aspoň jedno miesto s dobrými následkami, kam prišli USA a dlho tam zotrvali“.

 

Z nedávnych príkladov takejto prítomnosti USA minister uviedol Sýriu a Líbyu, ktoré sa ani dnes nedokážu spamätať z prítomnosti votrelcov:

“V Sýrii pokračuje bezvládne drancovanie štátu. Vyberá sa úplne bez okolkov – opakujem ešte raz – jednou rukou ropa a druhou nerastné suroviny. Bez vedomia a bez výhody pre štát. Na druhej strane existujú sankcie, ktoré zakazujú dodávku rovnakých ropných produktov do Sýrie. Týkajú sa sankcií za dodávky potravín, liekov a iného tovaru. Pokiaľ ide o Líbyu, dnes je krajina rozdelená na dve časti. Zostáva len nádej, že sa opäť stane mierovým, zjednoteným a prosperujúcim štátom”.

“Ale keď nám neprekážajú regionálni hráči, dostaneme to, čo dostaneme. Môžem naďalej uvádzať ďalšie príklady, ale myslím si, že to stačí,” zdôraznil Sergej Šojgu.

 

Americká armáda naďalej kradne ropu zo Sýrie a vyváža ju do Iraku

USA naďalej kontrolujú ropné a plynové polia na severovýchode Sýrie. Ochranu vrtných plošín spolu s Američanmi vykonávajú kurdské sily z aliancie Sýrskych demokratických síl (SDF). Sýrska tlačová agentúra SANA 17.júla informovala, že za posledných 24 hodín americká armáda poslala cez hranice do susedného Iraku dve kolóny kamiónov s ukradnutou sýrskou ropou. Podľa agentúry za uplynulý deň z americkej vojenskej základni Kharab al-Jir v provincii Hasaka odišli dve kolóny tvorené 70 kusmi techniky. Prvá kolóna pozostávala z 26 automobilov vrátane cisternových vozidiel s naftou. V druhej kolóne bolo 44 automobilov, medzi ktorými boli tiež aj cisternové nákladné vozidlá.

 

USA pokračujú v okupácii Sýrie

Napriek požiadavkám Damasku opustiť územie Sýrie sa na to Američania nechystajú, ale naopak posilňujú svoje pozície a zvyšujú svoju prítomnosť. Podľa tlačovej agentúry SANA minulý týždeň dorazil do provincie Hasaka ďalší americký vojenský konvoj.

 

Podľa agentúry dorazila do Sýrie z územia susedného Iraku kolóna vojenskej techniky a nákladných automobilov so strelivom, ktorá prešla cez nelegálny hraničný priechod al-Walid. Súčasťou kolóny bolo 37 nákladných vozidiel so zbraňami a strelivom, ako aj 11 prívesov so zakrytou vojenskou technikou. Konvoj strážili obrnené vozidlá a sprevádzali ho bojovníci z kurdských jednotiek sebaobrany.

 

Naposledy Američania viedli ďalší konvoj z irackého územia do Sýrie. 7. júla, vtedy prekročilo hranicu 44 nákladných vozidiel s nemenovaným nákladom označeným „logistika“. Konvoje s ropou a pšenicou zároveň idú opačným smerom. Zdroje zo sýrskych území kontrolovaných USA a Kurdmi vyvážajú Američania do Iraku.

 

Američania naďalej kontrolujú časť územia na severovýchode Sýrie, kde sa nachádzajú ropné a plynové polia. Ochranu ložísk spolu s Američanmi vykonávajú kurdské sily z aliancie Sýrske demokratické sily (SDF).

 

Američania nedávno vytvorili v severnej Sýrii v provinciách Haseke a Deir ez-Zor deväť vojenských základní, poslednú z nich zorganizovali pri dedine Ain Dawar v bezprostrednej blízkosti hraníc s Irakom a Tureckom. Možno sa USA rozhodli umiestniť ďalšiu vojenskú základňu, pretože sa nechystajú opustiť ropné polia.

Maroš Šolc

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov