Bell predstavil nový koncept vysokorýchlostného vertikálneho vzletu a pristátia pre vojenské použitie
Spoločnosť Bell Textron Inc., dcérska firma Textron Inc. (NYSE: TXT), predstavila konštrukčné riešenia lietadlových systémov pre vojenské aplikácie, ktoré budú využívať jej technológiu vysokorýchlostného kolmého vzletu a pristátia (HSVTOL). Bell tak pokračuje v inovácii novej generácie strojov s kolmým vzletom. Technológia HSVTOL spája schopnosť vrtuľníkov vznášať sa s rýchlosťou a doletom stíhacieho letúnu.
„Technológia HSVTOL spoločnosti Bell predstavuje zásadné vylepšenie pre rotorové lietadlá,“ uviedol Jason Hurst, viceprezident Bellu pre inovácie. „Investície do týchto technológií výrazne znížili prevádzkové riziká a pomohli nám pri rýchlom vývoji HSVTOL prostredníctvom digitálneho inžinierstva. Využili sme na to naše rozsiahle skúsenosti aj úzku spoluprácu s ministerstvom obrany a výskumnými laboratóriami.“
Koncept HSVTOL spoločnosti Bell zahŕňa nasledujúce prvky:
• schopnosť visieť pri nízkom vzdušnom prúde, ktorý generuje hlavný rotor vrtuľníka
• cestovná rýchlosť 740 km/h, ktorá je veľmi podobná rýchlosti prúdového lietadla
• skutočná nezávislosť na vzletovej a pristávacej dráhe a veľmi dobrá vytrvalosť, keď letún visí
• možnosť variabilnej úpravy pre široký rad misií od bezpilotného vyslobodzovania osôb po taktickú mobilitu
• celková hmotnosť stroja pohybujúca sa od 4 000 libier (cca 1 800 kg) až po 100 000 libier (cez 45 ton)
Funkcia HSVTOL, ktorú Bell ponúka, je kľúčová pre potreby budúcich misií. Vďaka nej budú stroje nezávislejšie na vzletovej a pristávacej dráhe, budú mať zvýšenú schopnosť prežiť, disponovať vyššou flexibilitou pri najrôznejších misiách a zároveň vyššou výkonnosťou v porovnaní so staršími platformami.
V súvislosti s rozvojom technických a technologických možností konvertoplánov, s pokrokom v digitálnom riadení letu a novými technológiami pohonu je Bell pripravený rozvíjať HSVTOL v rámci moderných vojenských misií.
Viac než 85 rokov sa spoločnosť Bell venuje výskumu technológií vysokorýchlostného kolmého vzletu pre letúny a stala sa tak priekopníkom inovatívnych konfigurácii VTOL, ako sú X-14, X-22, XV-3 a XV-15 pre NASA, americkú armádu aj americké letectvo. Poznatky, ktoré Bell získal počas vývoja strojov XV-3 a XV-15, významne pomohli a podporili vývoj konvertoplánu Bell-Boeing V-22 Osprey. Ten sa stal mimoriadne oceňovanou platformou, ktorá zmenila spôsob, akým americká armáda vykonáva obojživelné útoky, infiltráciu a exfiltráciu na veľké vzdialenosti alebo zásobovanie, a to vďaka kombinácii vysokej cestovnej rýchlosti a dlhého doletu. Oba parametre dosahujú dvakrát vyššie hodnoty než v prípade klasických vrtuľníkov, ktoré stroj V-22 nahradil.
Karol Jerguš