Test rakety Ghaznavi 
Aktuality, Bezpečnosť,

Pakistan úspešne testoval raketu typu zem-zem schopnú niesť jadrovú hlavicu. Video

Pakistan pred dvoma dňami úspešne dokončil sériu testov rakety krátkeho doletu s názvom Ghaznavi. Napriek tomu, že táto raketa s dosahom 320 km vstúpila do operačnej služby pakistanskej armády ešte v roku 2012, nové skúšky testovali nový navádzací systém, ako aj funkčnosť systému v noci a za nepriaznivého počasia.


 

Raketa môže niesť asi 700 kg bojových hlavíc, konvenčných alebo jadrových. Rýchlosť rakety tesne prekračuje hranicu, ktorú možno nazvať hypersonickou (asi 5 Mach alebo 6200 km / h). Je 9,6 m dlhá a váži niečo cez 5 ton.

 

 

Pakistan nemá dobré vzťahy so susednou Indiou. Je zaujímavé, že oba štáty sú jadrovými mocnosťami. Pakistan začal svoj jadrový program na konci 70. rokov minulého storočia. Dnes sa odhaduje, že má asi 160 funkčných jadrových hlavíc. Strela s najdlhším dosahom schopným jadrového útoku je Shaheen-III, ktorá, aj keď je veľmi pomalá (Mach 1), preletí až 2700 km. Funkciou rakiet je predovšetkým útočiť na pozemné ciele.

 

Dosah a rýchlosť rakety Ghaznavi naznačujú, že bola vytvorená pre rýchly útok na indické základne pozdĺž hraníc. Naznačuje to aj názov po dobyvateľovi z 10. storočia Mahmudovi Ghaznavim, ktorý často napádal Indiu.

Karol Jerguš

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov