Solidárne Španielsko nedovolilo ruským vojnovým lodiam zakotviť v prístave. Alžírsko s nimi nemalo problém
Ministerstvo zahraničia Španielska nedovolilo ruským vojnovým lodiam zakotviť v prístave Ceuta na severnom pobreží Afriky, uvádzajú noviny Pais. Podľa informácií redakcie ruská strana žiadala o povolenie na zakotvenie v Ceute od 18. do 20. augusta pre veľkú bojovú loď Viceadmirál Kulakov a pre remorkér Altaj.
Španielske ministerstvo obrany nevidelo žiadne prekážky pre vydanie povolenia, ale španielske ministerstvo zahraničia dodatočne požiadalo Moskvu a konečný cieľ plavby . Noviny predpokladajú, že ministerstvo sa tým chcelo vyhnúť nejakej konfliktnej situácii, ktorá by bola spojená s trasou ruských lodí. Keď španielske ministerstvo nedostalo odpoveď, žiadosť odmietlo, píšu noviny. V článku sa píše o politickom charaktere tohto rozhodnutia, ktoré prvom rade ovplyvnila pozícia Madridu ako budúceho organizátora summitu NATO na jar v roku 2022. Ruské vojnové lode nakoniec zakotvili pri pobreží Alžírska.
“Námorný dohovor prijatý všetkými krajinami sveta poskytuje určitú slobodu plavby vrátane vojenských lodí. Konkrétne sa v ňom uvádza, že vojnové lode by mali byť čo najbezpečnejšie. To znamená, že radary nefungujú, zbrane sú obalené plášťom. Aby bolo vidieť, že loď prišla s mierovými úmyslami.” pripomenul vojenský expert Alexej Leonkov.
“Okrem toho existuje množstvo núdzových prípadov, keď lode informujú prístavy cudzieho štátu o potrebe kotvenia”, dodal expert.
“Ak loď urobila všetko správne, môžu odmietnuť iba z politických dôvodov. Ak napríklad nie je vojna, ale napríklad ostrý antagonizmus. V sovietskych časoch teda lode Sovietskeho zväzu nemohli vstúpiť do niektorých krajín NATO. Tu je zhruba ten istý prípad.” Na otázku, z čoho majú Španieli strach, Leonkov odpovedal takto:
“V prvom rade sa boja neposlúchnuť svojho hlavného patróna v bloku NATO, Spojené štáty americké. Ktoré vo svojich doktrinálnych dokumentoch jasne uviedli, že Rusko je pre USA nepriateľom číslo jeden. A to je, mimochodom, zaznamenané v novej stratégii NATO-2030, kde je Rusko nazývané aj vojenským protivníkom. Keďže Španielsko je súčasťou bloku NATO a nemôže v tejto záležitosti samostatne rozhodovať, rozhodli sa ísť cestou najmenšieho zla,” vysvetlil odborník.
Na začiatku roka 2017 Španielsko do prístavu v Ceute nepustilo ruskú skupinu lodí na čele s krížnikom Admirál Kuznecov, ktorá smerovala do Sýrie. Vtedy podľa správ Ministerstva obrany RF španielska strana dala najavo, že kvôli tlaku zo strany USA a NATO je kotvenie ruských lodí v Ceute nežiaduce.
Paľba na ruské lode
Veliteľ amerického námorníctva v Európe a Afrike admirál Robert Burke prezradil, v akom prípade začnú sily NATO paľbu na ruské lode v Čiernom mori. Keď cudzie lietadlo preletí v blízkosti torpédoborcov NATO, potom sa podľa vojenského dôstojníka velitelia sami rozhodnú, či sa pripravia na útok, alebo nie. Ako admirál spresnil, ruské námorníctvo neustále sprevádza lode NATO operujúce v regióne. Podľa neho sú tieto interakcie väčšinou bezpečné a profesionálne. Poznamenal, že Rusko do značnej miery zmodernizovalo svoje ozbrojené sily, najmä ponorky, a poučilo sa tiež z amerických vojen v Iraku a Afganistane.
Karol Jerguš