Americký dron MQ-25 prvýkrát vo vzduchu dotankoval lietadlo včasného varovania E-2D. video
Perspektívne palubné bezpilotné lietadlo (UAV) MQ-25 Stingray, vyvinutý spoločnosťou Boeing pre námorníctvo Spojených štátov, prvýkrát doplnilo palivo do lietadla včasného varovania a riadenia E-2D Advanced Hawkeye. Príslušné video bolo uverejnené na Twitteri. Testy sa konali 18. augusta. UAV bol vo vzduchu asi šesť hodín. Tankovanie prebiehalo vo výške asi 3 kilometre pri rýchlosti viac ako 400 kilometrov za hodinu. Výsledky testov boli úspešné.
Another #MQ25 refueling in the books. The T1 test asset just refueled a @USNavy E-2D Hawkeye command-and-control aircraft. This is the unmanned aerial refueler's second refueling mission. pic.twitter.com/53R8HdcvFB
— Boeing Defense (@BoeingDefense) August 19, 2021
4. júna dron prvýkrát v histórii vykonal vo vzduchu dotankovanie stíhačky. Tankovanie prototypom MQ-25 Stingray F / A-18F Super Hornet amerického vojenského námorníctva prebiehalo na oblohe nad štátom Illinois. Dron bol vo vzduchu asi 4,5 hodiny.
Prvý MQ-25 Stingray by mala dostať lietadlová loď George Bush triedy Nimitz. Okrem doplňovania paliva by takéto drony mali byť používané aj v rozviedke . Celkovo má americké námorníctvo obdržať 72 jednotiek MQ-25 Stingray. Dodávky prvých dronov by sa mali začať pred rokom 2025.
Dotankovanie dronov z pilotovaných lietadiel, sa vykonalo už skôr, napríklad pred šiestimi rokmi dron X-47B Unmanned Combat Air System Demonstration (UCAS-D) prijímal palivo z tankera 707. Prvý let dronu MQ-25 Stingray, určeného k vzdušnému dotankovaniu palubných stíhačiek , ako je F-35C Lightning II, sa konal v septembri 2019.
Na základe zmluvy medzi americkým námorníctvom a Boeingom v auguste 2018 v hodnote 805 miliónov dolárov má Boeing vyrobiť štyri prototypy MQ-25 Stingray. Bezpilotný stroj je určený na doplňovanie paliva do stíhacích bombardérov F / A-18 Super Hornet a do lietadiel elektronického boja Boeing EA-18G Growler, a tiež do stíhačiek F-35 piatej generácie konkurenčnej firmy Lockheed Martin. V budúcnosti môže spoločnosť vyrobiť ďalších 68 takýchto dronov za 13 miliárd dolárov.
Milan Novický