Odtajnenie Hitlerovho osobného nepriateľa
Boja sa ich ako diabla, do sŕdc nepriateľov zasievajú paniku, nepriateľskému tylu zasadzujú veľmi bolestivé údery, niekedy osamotene dokážu viac, ako celá divízia, či armáda.
Dňa 2. augusta sme si mohli pripomenúť 121. narodeniny legendárneho „deduška sovietskeho specnazu“, diverzanta, partizánskeho prieskumníka, rytiera piatich Radov Červenej zástavy, plukovníka Iľju Grigorieviča Starinova (1900-2000).
Píše sa rok 1937. Na juhu Španielska idú tvrdé boje, vo februári Benito Mussolini vysiela na pomoc generálovi Franciscovi Frankovi veľký počet skúsených letcov. Avšak vďaka majstrovstvu diverzantov pod vedením Starinova, boli všetci kompletne zlikvidovaní. Sovietsky diverzant tu po prvýkrát použil míny s oneskoreným účinkom a vlak, ktorým sa talianski letci presúvali do Španielska, vyhodil priamo v strategicky dôležitom tuneli. Výsledkom tohto atentátu bolo niekoľko tisíc mŕtvych, vrátane pilotov celej leteckej divízie.
Keď na jeseň 1941 fašisti obsadili Charkov, ich logisti sa rozhodli umiestniť štáb 58. divízie na čele s genpor. Georgeom von Braunom (príbuzným Herberta von Brauna, tvorcu rakiet V1 a V2) do najkrajšej budovy v meste. Generál sa však s ubytovaním neponáhľal, jeho ženisti meter za metrom prehľadávali budovu celý týždeň.
Iľja Grigorievič Starinov tu však po prvýkrát použil rádiom riadenú mínu, ktorú do tých čias nemali ani Nemci. Rádiovým signálom z mesta Voronež, čo bola amplitúda 14. symfónie Dmitrija Šostakoviča, detonoval mínu 14. novembra 1941.
Keďže bol zabitý taký vysoký hodnostár, bolo to treba oznámiť aj Hitlerovi. Ten tomu spočiatku nechcel uveriť a hovoril: „Táraniny! Keitel, to predsa musí byť hlúposť! Veď oni nemajú potrebné rádiové prostriedky ani v pluku, nieto ešte v prápore či rote. Tento kolos na hlinených nohách už má rádiom riadenú mínu a my ju máme?“ Nie, povedali mu, rádiom riadené míny nemáme.
Ruská rozviedka hlásila svojim, že detonácia tejto míny spôsobila kráter široký 20 a hlboký 10 metrov. Pochopiteľne, že z povrchu zemského sa stratila celá budova vrátane genpor. Brauna, genpor. Beinekera a desiatky vyšších dôstojníkov. Hitler vzápätí za likvidáciu Starinova vypísal odmenu 200 tisíc ríšskych mariek.
Čo ešte Starinov dosiahol?
• V októbri 1941 zmenil charkovské cestné trasy na pascu, čo preukázateľne veľmi skomplikovalo nemecký útok.
• Vo februári 1942 organizoval ľadové presuny cez Taganrogský záliv, v dôsledku čoho bola znefunkčnená automagistrála Mariupoľ – Rostov na Done a zlikvidovaná nemecká posádka na Kosej hore.
• V ukrajinských partizánskych formáciách a v Ukrajinskom štábe partizánskeho hnutia vytvoril v roku 1943 diverzné služby. Výsledkom ich činnosti bolo vyhodených do vzduchu vyše 3500 vlakov, kým v roku 1942 to bolo len 202 vlakov.
V roku 1944 zorganizoval prípravu kádrov a vytváral partizánske formácie ukrajinských partizánov na partizánske vojny v zahraničí – v Poľsku, Československu, Maďarsku a Rumunsku.
Iľja Grigorievič Starinov sa dožil 100 rokov a napísal niekoľko kníh. Jeho skúsenosti využili špeciálne jednotky na celom svete. Dosiahol hodnosť plukovníka, no jeho žiaci sa stali generálmi a maršalmi.
Vladimir Mikunda