Rusko používa nové exoskelety v Sýrii
Exoskelet, ktoré ruskí vojaci použili v Sýrii, zvyšuje bojový potenciál jednotiek, oznámili zástupcovia korporácie Rostec na fóre Army 2021.
“Okrem zvýšenia možností vojaka sa mnohonásobne zvyšuje bojový potenciál celej jednotky. Svedčia o tom aj skúsenosti z bojového použitia. V Sýrii už pôsobia ženijné jednotky vybavené pasívnymi exoskelmi , “podotkli v Rostecu.
Pasívne exoskelety nie sú vybavené motormi, vďaka svojej mechanike však znižujú zaťaženie opornej a pohybovej sústavy vojaka a umožňujú mu prenášať väčšie náklady na väčšie vzdialenosti po rovnej ploche. V Rostecu už skôr oznámili, že v Rusku bol tiež vyvinutý prvý bojový exoskelet vybavený elektrickými motormi. Vzorka tejto novinky bola ukázaná na fóre Army v demonštračnom stredisku Rostecu.
Najnovší exoskelet funguje vo dvojakom režime. V aktívnom režime sú fyzické možnosti človeka posilňované servomotormi – bezreduktorovými elektrickými motormi napájanými akumulátormi. Tento režim sa zapája, keď sa vojak pohybuje po členitom teréne alebo po horách. V pasívnom režime je exoskelet určený pre pohyb na vodorovnej ploche s nákladom.
“Exoskelet, ktorý vyvíjame spolu s našimi kolegami z vedeckovýskumného ústavu mechaniky MsÚ, znižuje zaťaženie opornej a pohybovej sústavy o 50%, spotrebu energie pri behu a chôdzi o 15%, umožňuje niesť až 60 kilogramov nákladu a strieľať z automatickej zbrane o 20% presnejšie , “podotkol priemyselný riaditeľ klastra zbraní, munície a špeciálnej chémie Rostecu Bekchan Ozdojev.
Servomotory exoskeletu sú vybavené pozičnými snímačmi a tiež snímačmi tlaku v chodidlách, vďaka čomu sa exoskelet adaptuje zvláštnostiam konkrétneho človeka, neobmedzuje jeho pohyby a umožňuje intuitívne chovanie.
Systém vyvíjajú spolu Ústredný vedeckovýskumný ústav presnej mechaniky (patrí do Rosteku) a Vedeckovýskumný ústav mechaniky
Ako podotkol vedúci laboratória všeobecnej mechaniky vedeckovýskumného ústavu mechaniky Vladimir Budanov, použitie bezreduktorových motorov umožňuje užívať exoskelet ako v aktívnom, tak aj v pasívnom režime.
“Hodláme tiež začleniť do konštrukcie exoskeletu prvky z kompozitných materiálov a sústrediť sa na zdokonaľovanie napájacích článkov a riadiaceho systému,” dodal odborník.
Karol Jerguš