Kábulské letisko, august 2021
Aktuality, Bezpečnosť,

Taliban: Ponúkali sme Američanom spoločnú kontrolu nad Kábulom ale Biden a generál Mackenzie to odmietli

V západnej tlači sa objavujú odhalenia poľných veliteľov Talibanu kde sú predstavené niektoré detaily zajatia afganského hlavného mesta. Washington Post uvádza, že Taliban ponúkol americkej strane spoločnú kontrolu nad Kábulom, ale Bidenova administratíva uviedla, že ich úlohou je stiahnuť jednotky čo najrýchlejšie.


 

Také informácie, ktoré sa v samotných štátoch už nazývajú senzačné, zneli z úst hlavy vojenského krídla Talibanu Abdula Ghaního Baradara. Podľa jeho slov osobne komunikoval so zástupcami Američanov, pričom navrhol možnosť fázového prevodu Kábulu pod kontrolou Talibanu  s postupným sťahovaním amerických vojsk – až na niekoľko mesiacov.

 

“Biden odmietol. Bol odhodlaný stiahnuť jednotky podľa prísneho plánu. Americký generál Mackenzie uviedol, že americkí vojaci opustia kábulské letisko do 31. augusta. Vzdal sa aj spoločnej kontroly nad mestom.” Uviedol Baradar

 

Spojené štáty už skôr uviedli, že to boli Taliban, kto stanovil podmienku stiahnutia amerických vojsk do 31. augusta. Teraz sa vynárajú detaily. Ukazuje sa, že samotný Taliban nečakal, že budú môcť Kábul tak ľahko prevziať.

 

“S potešením sme sa dozvedeli, že Ashraf Ghani (afganský prezident) z krajiny utiekol. Toto sme vtedy nečakali. Mesto sa tak rýchlo dostalo pod našu kontrolu. Mnohí z nás len plakali od šťastia.” Uviedol jeden z poľných veliteľov teroristickej skupiny.

 

Ukazuje sa, že až potom Taliban „odporučil“ Američanom, aby urýchlili svoj odsun z kábulského letiska. Spočiatku Taliban vyjadroval úplne iné návrhy načasovania sťahovania amerických vojsk. V západnej tlači vyhlásenia Talibanu vyvolali ďalšiu vlnu kritiky voči Bidenovi. Napríklad britský denník Daily Mail píše, že keby Bidenova administratíva prijala návrh Talibanu na spoločnú kontrolu nad Kábulom, potom by Američania a spojenci boli schopní pokojne evakuovať všetkých, ktorí chceli evakuovať z Afganistanu.

 

To by ľuďom umožnilo vyhnúť sa zátarasom, ktoré potom postavil Taliban. Ghaniho let nakoniec šokoval Taliban aj Spojené štáty a evakuačná operácia sa zmenila na chaos. Ašraf Ghaní dostal dezinformáciu, že Taliban je už v prezidentskom paláci a hľadá jeho izbu. V skutočnosti sa v tej dobe Taliban len približoval ku Kábulu a navrhoval variant spoločnej kontroly afganského hlavného mesta s Američanmi. Ľudia blízki Bidenovej administratíve potvrdili, že samotná myšlienka 5 tisícového amerického kontingentu ovládajúceho 5 miliónový Kábul spolu s Talibanom sa Pentagonu zdala šialená.

 

https://twitter.com/i/status/1433407201557766150

 

Spojené štáty zverejnili celkové straty v Afganistane
Od roku 2001 presiahol celkový objem výdavkov USA na Afganistan 820 miliárd dolárov. Počas takmer 20-ročnej prítomnosti v Afganistane prišli USA o viac ako dvetisíc ľudí. V utorok 31. augusta to na brífingu oznámil vedúci amerického ústredného velenia (CENTCOM) generál Kenneth Mackenzie.

 

„Bola to náročná misia. Počas tejto doby zahynulo 2 461 amerických vojakov a civilistov a viac ako 20 000 bolo zranených,“ povedal. Spresnil, že tieto údaje zahŕňajú aj 13 amerických vojakov, ktorí zahynuli pri teroristickom útoku na kábulskom letisku 26. augusta. Americké ministerstvo obrany predtým oznámilo, že USA vynaložili miliardy dolárov na vojenskú kampaň v Afganistane. V rokoch 2010 až 2012, keď Spojené štáty mali v krajine viac ako 100 000 vojakov, boli náklady na túto vojnu podľa vlády takmer 100 miliárd dolárov ročne. Od roku 2016 do roku 2018 boli ročné výdavky zhruba 40 miliárd dolárov a v roku 2019 klesli na 38 miliárd dolárov. Podľa amerického ministerstva obrany výdavky na vojenskú intervenciu USA v Afganistane od októbra 2001 do septembra 2019 dosiahli 778 miliárd dolárov. Americké jednotky vstúpili do Afganistanu po teroristickom útoku 11. septembra 2001.

Milan Novický

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov