Wagner či islamskí teroristi? Kde skončí vojenské vybavenie NATO ponechané v Afganistane
V rozhovore pre britskú tlač minister obrany Ben Wallace porovnal zlyhanie americkej armády v Afganistane s „úspechmi“ britských ozbrojených síl. Hovorí, že Američania „zabudli“ celú svoju flotilu helikoptér Black Hawk a ďalšie vybavenie, zatiaľ čo Wallaceovi zverenci v tejto ázijskej krajine ponechali iba niekoľko jednotiek. Tento názor vyjadril vedúci britského ministerstva obrany v rozhovore pre časopis The Spectator.
V skutočnosti si s helikoptérami a iným letectvom, ktoré skončili v rukách Talibanu príliš starosti nerobí , pretože jeho prevádzka je dosť komplikovaná a nákladná. Oveľa viac sa obáva, že sa zbrane dostanú do rúk „pochybných žoldnierskych skupín“. Podľa Wallaceho je nebezpečné, ak sa vojenská technika NATO v Afganistane prevedie napríklad do skupiny Wagner.
Mnoho vysokých úradníkov z nejakého dôvodu vidí stopy tohto semi-legendárneho, polo-mýtického ruského vojenského zoskupenia vo všetkých kútoch našej planéty-od Bieloruska po Afriku. Teraz sa z nejakého dôvodu rozhodli, že jednotka Wagner určite musí byť v Afganistane. Je pravda, že účel ich pobytu tam nie je jasný. Možno britský minister naznačuje, že ich tam hodili s cieľom zmocniť sa amerických hummerov a helikoptér, ktorých sú stovky. Zdá sa, že sa Rusov bojí oveľa viac ako radikálnych islamistov, ktorí za niekoľko dní dobyli celú krajinu.
https://twitter.com/i/status/1433410125168091137
Čínske médiá sa pokúšajú analyzovať situáciu na trhu so zbraňami, ktorý môže v súvislosti s pádom obrovského množstva zbraní a vojenského materiálu do rúk Talibanu prejsť zmenami . Ide predovšetkým o výzbroj a výstroj afganskej armády, ktorá dostala od USA vojensko-technickú pomoc v celkovej výške 85 miliárd dolárov.
Čínske spravodajstvo Sohu sa domnieva, že samotný Taliban neočakával, že sa stane majiteľom takého grandiózneho arzenálu, v ktorom sú tisíce armádnych obrnených vozidiel, desiatky (alebo dokonca stovky) tisíc jednotiek najrozmanitejších ručných zbraní. ako letecké vybavenie vrátane helikoptér a ľahkých útočných lietadiel …
https://twitter.com/i/status/1433904316654497798
Talibanci si teraz nedokážu uvedomiť, aký druh arzenálu zbraní získali a čo s týmto arzenálom robiť. To načrtáva problém súvisiaci so skutočnosťou, že obrovské zásoby zbraní, ktoré sú v Afganistane a ktoré sa dostali do rúk Talibanu, môžu skôr alebo neskôr skončiť na zahraničnom trhu a, samozrejme, na čiernom trhu. Na druhej strane to môže viesť k šíreniu najrozmanitejších zbraní medzi teroristickými bunkami v krajinách strednej Ázie. Experti sa obávajú, že zbrane môžu padnúť do rúk ujgurských separatistov, ak sa „prostredníctvom tretích strán“ pokúsia získať prístup k časti toho, čo je v mnohých afganských skladoch. Nebude prekvapením, ak sa v blízkej budúcnosti objavia medzi ozbrojencami mimo Afganistanu americké automatické karabíny M4, pušky M16 alebo protitankové raketové systémy.
Karol Jerguš