Prečo americkí vojaci nenávidia číslo 160?
Čínski experti vraj našli vysvetlenie toho, prečo v USA nenavidia ruský diaľkový bombardér Tu-160, nazývaný „Biela labuť“. A zaradili toto zistenie medzi prekvapivé.
Bombardéry triedy Tu-160 „Biela labuť“ sú jednými z najmohutnejších lietadiel sveta. Do výzbroje boli prijaté na konci 1980-tych rokov a stále sú v službe. Podľa čínskych analytikov sú to naozaj pôsobivé mašiny, čo je najvýraznejšie dokazané negatívnym vzťahom amerických vojakov voči nim. Do sveta tento názor pustil čínsky list „Sohu“ a článok okamžite zachytilo aj vydanie „PolitRossija“. „Vojaci USA nenávidia číslo 160 a spojené je to s ruskými bombardérmi,“ tvrdia špecialisti Ríše stredu.
Tu-160 je najväčší nadzvukový strategický bombardér s meniteľnou geometriou krídla, technickým riešením, ktoré lietadlu počas letu umožňuje meniť uhol nábehovej hrany krídla. Lietadlá s malou šípovitosťou krídla nemusia mať príliš veľkú vzletovú, či pristavaciu rýchlosť. A naopak.
Jednou z osobitostí Tu-160 je teda rýchlosť. Pri svojich mohutných rozmeroch je schopný dosahovať také parametre, na ktoré nemajú ani mnohé stíhače. Umožňujú mu to motory NK-32 s veľkým ťahom. Ide o najväčšie a najsilnejšie motory, aké boli kedy nasadené na bojové lietadlo. (Pred časom Sohu v inom článku uviedol, že tieto motory majú o 65 % vyšší výkon ako majú agregáty amerického bombardéru B-1.)
Rusi sú si toho vedomí a preto si konštrukčné tajomstvá NK-32 strážia ako oko v hlave. Rozhľadení čitatelia určite vedia, ktoré štáty majú o patent na tento motor záujem, pretože čas od času sa v médiách hovorí aj o tejto téme.
Pôsobivé sú aj bojové charakteristiky „Bielej labute“: bombardér má dva nákladné priestory, do ktorých sa dá umiestniť až 45 tonový bojový náklad (Maximálna vzletová hmotnosť je 275 ton.). Na bojovú misiu môže byť Tu-160 vyzbrojený krídlatými raketami veľkého i malého dosahu, ale aj muníciou s atómovými hlavicami.
Ak sa na Tu-160 pozrieme pragmaticky, tak naozaj existuje rad príčin, kvôli ktorým by sa nielen americkí vojaci, ale aj všetci potenciálni protivníci, neradi stretli v reálnom boji s ruskou „labutienkou“. Sohu uvádza, že za čas, ako je Tu-160 vo výzbroji najskôr Sovietskej a potom aj ruskej armády, spôsobil Američanom masu problémov. Dokonca sa mal vysmiať pilotom najnovších amerických stíhačov F-35. Čínsky list o tom písal už v apríli 2021.
„Pilot amerického stíhača sa pokúsil prepadnúť bombardér Tu-160, ktorý letel nad Nórskym morom…“ F-35 vraj dobehol ruské lietadlo, čo vyvolalo odvetnú reakciu ruských pilotov. „Biela labuť“ vraj nečakane zrýchlila, v pár sekundách už trielila rýchlosťou vyše 2M a odtrhla sa od Američanov. Keďže F-35 má maximálnu rýchlosť vyše 1,6 M, jeho pokusy dobehnúť Tu-160 sa údajne zmenili na výsmech. Podarilo sa mu len „nahltať“ ruského výfukového plynu.
Čínski špecialisti tvrdia, že existuje rad ďalších dôvodov na neobľúbenosť Tu-160 medzi americkými vojakmi. A že sú pomerne nečakané. Američania ho vraj nemajú radi preto, lebo ide o ruský letúň, lebo ho používa ruská armáda a hlavne preto, lebo drží toľké rekordy. No a tie sú natoľko vysoké, že americké letectvo ich nevie prekonať. Takže „rekordy Tu-160 sa stali veľkým dráždidlom pre Američanov,“ konštatovali komentátori čínskeho listu.
„Biela labuť“ má rekordy v dĺžke i diaľke letu. No a práve tie značne poškodzujú reputáciu amerických bombardérov, ktoré vyzerajú byť v porovnaní s Tu-160 pomalé a neobratné.
Vladimír Mikunda