Ruská špionážna loď znepokojuje Britov pri pobreží Írska
Britániu znepokojuje výskyt ruského oceánografického výskumného plavidla Jantar pri pobreží ostrova, ktoré na Západe nazývajú „lovcom podvodnej komunikácie“. Píše o tom vydanie britského denníka obrany.
Britský spravodajský expert H.I.Sutton upozornil na vzhľad Jantarú pri írskom pobreží. Podľa jeho názoru ruská loď dokáže presne to, z čoho je obvinená, t.j. hon na podvodnú komunikáciu. Zdôrazňuje sa, že podvodné vozidlá na palube Jantaru sú schopné „poškodiť“ káble v hĺbke 6 000 metrov.
Na Západe si sú istí, že loď je údajne špeciálne vybavená na vykonávanie úloh odstraňovania informácií z podvodných komunikácií a ich poškodzovania aj vo veľmi veľkých hĺbkach. Správy o zmiznutí Jantaru z obrazoviek radarov, ktoré sa pravidelne objavujú v západnej tlači, prilievajú olej do ohňa.
Neexistujú žiadne dôkazy o „nezákonných“ aktivitách ruského plavidla, ale samotná skutočnosť, že sa objavil v Lamanšskom priechode, Britov napína. Írske ministerstvo obrany zároveň pokojne reagovalo na výskyt Jantaru pri západnom pobreží s tým, že loď prešla okolo, nie sú na ňu žiadne sťažnosti.
Oceánografické výskumné plavidlo s neobmedzenou oblasťou pokrytia Jantar je vedúcim plavidlom projektu 22010, ktorý vyvinula Ústredná kancelária námorného dizajnu Almaz. Výtlak plavidla je 5,2 tisíc ton, dĺžka – 108,1 m, šírka – 17,2 m. Kontrakt na jeho výstavbu v záujme Hlavného riaditeľstva pre hlbokomorský výskum (GUGI) bol podpísaný s ministerstvom obrany Ruska Federácia vo februári 2009. Plavidlo bolo položené 8. júla 2010 v lodenici Jantar, a pomenované podľa výrobcu. Hlavným účelom plavidla projektu 22010 je preskúmať svetové oceány vrátane dna vo veľkých hĺbkach. Môže byť použitý aj na záchranné účely, zariadenie na ňom nainštalované umožňuje hľadať potopené objekty na dne mora a oceánu.
Karol Jerguš