Ilustračné foto
Aktuality, Bezpečnosť,

V Austrálii sa môžu objaviť nové americké základne. USA rozširujú svoju vojenskú prítomnosť

USA posilní svoju vojenskú prítomnosť v Austrálii, uvažuje sa o rozmiestnení stálych amerických vojenských základní na juhu kontinentu, oznámil v piatok v relácii Today televíznej stanice 9News austrálsky minister obrany Peter Dutton.


 

“Niektoré z nich budú stále, prerokúvame ich počet. Veľké možnosti k tomu budú na severe Austrálie, kde môžu byť títo ľudia rozmiestnení, ale tiež aj v južných štátoch, “povedal minister.

 

V súčasnej dobe sú v Austrálii dve vojenské základne USA : výzvedné stredisko na severe krajiny v Alice Springs a vojensko-námorná základňa v Exmouthu v štáte Západná Austrália.

 

“Spojené štáty tvrdia, že tu budú všetky druhy lietadiel: bombardéry a rôzne výzvedné lietadlá,” povedal Dutton. “Môžeme urobiť veľa na mori a vo vzdušnom priestore, a sú v tom tiež veľké príležitosti pre austrálsky priemysel,” zdôraznil minister.

 

Bolestivá roztržka s Francúzskom
Včera prezident USA Joe Biden a premiéri Veľkej Británie a Austrálie Boris Johnson a Scott Morrison informovali o založení nového vojenského partnerstva AUKUS, ktoré predpokladá výstavbu jadrových ponoriek na základe amerických a britských technológií  pre Austráliu. Kvôli tomu zrušili austrálske úrady najväčšiu dohodu s Francúzskom o výstavbe ponoriek. Dutton ale zároveň oznámil, že jadrové ponorky bude Austrália môcť spustiť na vodu až koncom 30. rokov.

 

Nemecký politológ pripustil vystúpenie Francúzska z NATO
Nemecký politický analytik Alexander Rahr naznačil, že škandál s ponorkami by mohol slúžiť ako ďalšia etapa rozkolu v Severoatlantickej aliancii.

„Zášť Francúzska voči USA má nielen politické, ale aj obchodné dôvody. Francúzi tiež predávajú zbrane komukoľvek, takže pri vývoze zbraní existuje otázka konkurencie,“ poznamenal expert v rozhovore pre portál „Vzgľjad“. Rahr zdôraznil, že Spojené štáty začínajú vyzbrojovať susedov Číny. Podľa neho v prvom rade hovoríme o „Južnej Kórei, Japonsku a predovšetkým o Austrálii, z ktorej sa Washington pokúša vyrobiť protičínsky štít a meč“.

„Mnohým ľuďom sa nepáči toto správanie Američanov v Európe. USA budú nútiť Európanov „priateliť sa“ proti Číne, ale Francúzsko s určitými rozhodnutiami Američanov nesúhlasí, pričom Nemci a ďalší Európania sú v tejto záležitosti stále na strane USA. Preto teraz Paríž môže rozdeliť NATO. Prezident Macron zostáva veľkým kritikom aliancie, pretože je presvedčený, že aliancia by mala brániť Európu a nie riešiť problémy zahraničnej politiky USA.“ Uviedol Rahr.

Podľa jeho názoru by tlak Washingtonu na Európu v čínskej otázke mohol viesť k tomu, že Francúzsko opäť opustí Severoatlantickú alianciu, ako to bolo v roku 1966 za prezidenta Charlesa de Gaulla.

Maroš Šolc

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov