V Argentíne budú mať zrejme opäť stíhacie letectvo, vybrali si JF-17 Thunder
V 70. rokoch disponovalo Vojenské letectvo Argentíny na tú dobu jednými z najmodernejších bojových lietadiel, mali: záchytné stíhačky Mirage III, stíhačky IAI Dagger (izraelská verzia francúzskej stíhačky Dassault Mirage V), bitevné lietadlá Douglas A-4B,C Fightinghawk a taktiež vojenské transportné lietadlá C-130 Hercules.
V nasledujúcich štyridsiatich rokoch však rezort obrany Argentíny nenakupoval žiadne nové vojenské prúdové lietadlá, a posledné, ktoré boli v prevádzke – A-4AR Fightinghawk (v roku 1997 modernizované spoločnosťou Lockheed Martin, odvtedy niesli označenie A-4AR v jednomiestnej verzii, resp. OA-4AR v dvojmiestnej konfigurácii) – boli plánované na vyradenie v roku 2017.
Ministerstvo obrany Argentíny už skôr zvažovalo možnosť nákupu buď švédskych stíhacích lietadiel JAS-39 Gripen, licenčne vyrábaných v Brazílii, alebo ruských stíhacích lietadiel MiG-29. Avšak kvôli zložitej finančnej situácii, ktorá bola v Argentíne, všetky výberové konania na dodávku moderných bojových lietadiel boli napokon zrušené. Kvôli zachovaniu veľkosti Vojenského letectva argentínska vláda zvažovala aj možnosť nákupu ľahkých stíhacích lietadiel, prípadne cvično-bojových lietadiel, konkrétne sa zaujímala o juhokórejské lietadlá spoločnosti Korean Aerospace Industries (KAI) FA-50 resp. o talianske lietadlá Leonardo M-346FT, no ani tieto obchodné rokovania neboli dovedené do úspešného konca.
Pred pár dňami (17. septembra 2021) boli zverejnené informácie, podľa ktorých Ministerstvo obrany Argentíny predložilo Národnému kongresu (argentínsky parlament) návrh rozpočtu obrany na rok 2022, ktorý zahŕňa taktiež nákup 12 kusov stíhačiek JF-17 Block 3 čínsko-pakistanskej výroby – 10 jednomiestnych a 2 dvojmiestne stroje. Hodnota navrhovanej zmluvy predstavuje 664 miliónov amerických dolárov, pričom sa uvažuje, že cena jedného lietadla bude okolo 50 miliónov a taktiež z tejto sumy, vyčlenenej na nákup lietadiel, ešte pôjde cca 20 miliónov na rekonštrukciu a modernizáciu letiska leteckej základne, ktorá sa stane domovom nových lietadiel.
https://twitter.com/PSFAERO/status/1438814901548503043
Jednomotorové viacúčelové stíhacie lietadlá Čchengtu/PAC JF-17 Thunder (čínske označenie je FC-1 Siao-lung), sú plodom čínsko-pakistanskej spolupráce – vyvýjané čínskou spoločnosťou CAC (Chengdu Aircraft Corporation) s finančnou podporou Pakistanu a tiež vedeckými a výrobnými kapacitami spoločnosti Pakistan Aeronautical Complex (CAC), s počiatkami vývoja v 90. rokoch. Lietadlá sa tiež vyrábajú spoločne – 58 % draku JF-17 vrátane prednej časti trupu, krídel a vertikálneho stabilizátora sa vyrába v Pakistane, zatiaľ čo zvyšných 42 % sa vyrába v Číne, finálne zostavenie lietadiel prebieha v Pakistane.
Stíhačky sú poháňané ruskými pohonnými jednotkami Klimov RD-93 (najnovšia verzia Block 3 je poháňaná modernizovanou verziou uvedeného motora, nesúcou označenie RD-93MA). V rokoch 2007 a 2010 Rosoboronexport uzavrel dohody na dodávku leteckých motorov pre tieto lietadlá do Číny a ich ďalší reexport do Pakistanu v celkovom množstve 250 kusov a s následnou opciou na ďalších 400 kusov.
Argentínsko-čínske rozhovory
Argentínski predstavitelia ešte v roku 2013 na leteckej výstave Paris Air Show diskutovali s čínskou stranou o možnosti koprodukčnej výroby lietadla FC-1 spoločnosťou Fábrica Argentina de Aviones (FadeA), pričom takto vyrobené lietadlá by niesli označenie Pulqui-III (Pulqui-II boli domáce argentínske stíhačky, navrhnuté nemeckým leteckým konštruktérom Kurtom Tankom, tvorcom nerealizovaného projektu stíhačky z obdobia Tretej ríše, Focke-Wulf Ta 183).
Vo februári 2015, po trojdňovej návšteve argentínskej prezidentky Cristíny Fernández de Kirchnerovej, Argentína uzavrela rokovania o nákupe 20 kusov stíhačiek FC-1 spoločnosti CAC. Po zmene argentínskej vlády v roku 2015 však k žiadnemu nákupu napokon nedošlo. Nakoniec v máji 2021 boli zverejnené nové správy, že do Argentíny pricestovala čínska delegácia, aby dohodla predaj 12 kusov lietadiel JF-17 Block 3 pre Vojenské letectvo Argentíny. Zdá sa, že výsledkom je vyššie spomínaný návrh rozpočtu obrany na rok 2022.
Zatiaľ je to v tejto chvíli ten najjasnejší znak v prospech čínsko-pakistanského lietadla, ktorý zároveň svedčí o pevnom úmysle Vojenského letectva Argentíny dokončiť nákup lietadiel čo najskôr. Kým však nie je podpísaná zmluva a vyplatené prvé splátky za lietadlá, isté nie je nič, stále zostávajú v hre aj protinávrhy z ďalších krajín.
František Kysucký