Bojové robototechnické komplexy „Uran-9“ pôjdu do výzbroje na budúci rok
Komplexy „Uran-9“ sa na testovacie využitie dostanú do pozemných vojsk ruskej armády v roku 2022, pričom pracuje sa na tom už teraz, uviedol pre noviny „Krasnaja zvezda“ veliteľ tohto druhu vojsk generál Oleg Saľjukov a dodal, že výsledky testov ovplyvnia hlavne rozhodovanie o optimálnom počte ich nákupu.
Saľjukov zároveň pri príležitosti Dňa pozemných vojsk RF (1. október) prezradil, že komplexy „Uran-9“ boli spolu s komplexami „Nerechta“ v tomto roku po prvýkrát nasadené v bojových poriadkoch vševojskových jednotiek. Išlo o skutočne úspešné nasadenie, nakoľko zničili všetky ciele. „Ovládanie RTK (robototechnických komplexov) sa uskutočňovalo v reálnom čase operátormi, ktorí sa nachádzali v riadiacich bodoch 1,5 km od nich.
Roboty „Uran-9“ sú vyzbrojené 30 mm kanónmi, komplexom „Ataka“, guľometmi a reaktívnymi pechotnými plameňometmi „Šmeľ“. Komplex má bojovú hmotnosť 12 ton.
Vývoj ruských robotov pokračuje
V auguste tohto roka RIA Novosti uviedla, že v Rusku sa plánuje skonštruovanie aj robota pre protivzdušnú obranu blízkeho dosahu. Aj ten bude postavený na platforme „Uran-9“. Výzbrojou tohto robota môžu byť protilietadlové rakety „Igla“ alebo „Verba“ (ich prenosné verzie majú výškový dosah 3,5 km). Tieto rakety sa dnes používajú aj pre raketový komplex „Gibka-S“, nachádzajúcom sa na obrnenom aute „Tigr-M“.
Zdroj z vojensko-priemyselného komplexu prezradil, že roboty tohto typu môžu byť využité, dokonca v plnoautomatickom režime, na posilnenie vojskovej PVO, konkrétne v motostreleckých a tankových jednotkách.
Hlavným predurčením tohto robota v PVO bude boj s lietajúcimi aparátmi a prostriedkami vzdušného útoku, letiacimi na malých a absolútne malých výškach. V januári tohto roka dostali ruské ozbrojené sily päť komplexov bojových robotov „Uran-9“ čo predstavovalo 20 bojových mašín.
Vladimír Mikunda