Američania prvýkrát od 2. svetovej vojny štartovali stíhačky z japonskej lietadlovej lode. Video
3. októbra vyleteli dve americká stíhačky F-35B z paluby najväčšej vojnovej lode japonskej flotily , bývalého nosiča vrtuľníkov JS Izumo (DDH-183). Jedná sa o vôbec prvý prípad, kedy boli lietadlá obsluhované z japonskej vojnovej lode od konca 2. svetovej vojny.
Pri týchto manévroch sa kontrolovala pripravenosť bývalého vrtuľníkového nosiča na prijatie F-35B. Loď s celkovým výtlakom 27 tisíc ton začala svoju službu v roku 2015, ale od roku 2020 prebiehajú práce na jej premene na ľahkú lietadlovú loď. Očakáva sa, že po dokončení modernizácie bude loď schopná nosiť lietadlá s vertikálnym pristátím a krátkym vzletom.
#Marines & Sailors embarked aboard the JS #Izumo in support of the first ever F-35B Lightning II operations aboard a Japanese vessel. The US and #JMSDF continue to work closely together to broaden operational capabilities and support the Treaty of mutual Cooperation and Security. pic.twitter.com/IvhKq9prk5
— 1st MAW Marines (@1stMAW_Marines) October 5, 2021
V júni bol dokončený prvý stupeň vybavenia Izumo, počas ktorého bol na jeho palubu nanesený tepelne odolný povlak a boli vyznačené letové čiary. Ukončenie prác na zmene tvaru lode a interiéru sa očakáva v roku 2025 na lodi rovnakého typu JS Kaga (DDH -184, „menovca“ slávnej lietadlovej lode z čias druhej svetovej vojny) – v roku 2022. Súčasne by mali prvé F-35B (zo 42 objednaných Tokiom) doraziť v roku 2023.
Check out F-35B Lightning II aircraft conducted vertical landings and take offs aboard the Japanese Ship Izumo off the coast of #Japan … https://t.co/cEmtecePYF #Marines #Navy pic.twitter.com/CdB0GWXld9
— DVIDSHub (@DVIDSHub) October 5, 2021
Vyšší dôstojníci japonského námorníctva na dôchodku v japonskej tlači často upozorňujú na hrozbu, ktorú predstavujú rastúce vojenské kapacity Číny. To si podľa nich vyžiadalo nasadenie bojových lietadiel na lode. V tejto súvislosti existovali výzvy, aby sa neobmedzovali iba na modernizáciu nosičov vrtuľníkov na ľahké lietadlové lode, ale pristúpili k výstavbe plnohodnotných domácich lodí nesúcich lietadlá.
Milan Novický