Americké vojenské letectvo zhodilo maketu jadrovej bomby
V USA pomocou stíhacích bombardérov F-35A zhodili testovaciu verziu jadrovej bomby B61-12 v rámci vojenského cvičenia na strelnici Tonopa v Nevade. Informuje o tom denník The Drive.
Počas skúšok dva lietadlá F-35A zhodili skúšobné modifikácie bomby B61-12. Nová munícia zo série B61 dostala inerciálny navigačný systém a novú chvostovú plochu. Bombu možno použiť aj na lietadlá F-15E a F-16C / D.
The Drive píše , že podrobnosti súčasných skúšok sú utajené. Je známe len to, že lietadlá používali vysoko presné nejadrové makety bomby B61-12. Zhadzovanie sa uskutočnilo dvakrát, a to v rôznej výške a s rôznou rýchlosťou. Testy, ktoré prebehli koncom septembra, sa stali záverečnou fázou letových skúšok novej munície. Výsledky skúšok budú vyhodnocované na Ministerstve obrany a Ministerstve energetiky USA. Špecialisti rezortov majú potvrdiť, že B61-12 a F-35A zodpovedajú všetkým bezpečnostným požiadavkám.
Novú bombu B61-12 plánovalo americké letectvo vyskúšať spolu s F-35A v rokoch 2020 až 2022. Skúšky skončia neskôr a masová výroba B61-12 sa do roku 2022 vôbec neočakáva. The Drive v tejto súvislosti predpokladá, že do tej doby novú muníciu dostanú stíhačky F-16C / D, ktoré sa vyrábajú v Európe. Americké letectvo už skôr vyskúšalo stíhačku F-15E s bombou B-61-12. Vtedy sa uvádzalo, že sa tento stroj stane prvým certifikovaným nosičom novej munície.
Schopnosti nadzvukových jadrových útokov stíhačiek F-35
Nenápadný F-35 bude prvým nadzvukovým stíhačom, ktorý ponesie malú jadrovú bombu B61-12 vnútri svojho priestoru pre zbrane, čo znamená, že nebude musieť obetovať nenápadnosť za údernú silu.
V minulom roku americká armáda prvýkrát zverejnila zábery bojového lietadla F-35A Joint Strike Fighter, ktorý zhadzuje inertnú jadrovú bombu rýchlosťou vyššou ako rýchlosť zvuku. Testy skutočných jadrových zbraní sú zakázané na základe zmluvy z roku 1996. Lockheed Martin F-35 Lightning II je americké bojové lietadlo, ktoré vzniklo ako výsledok programu Joint Strike Fighter (čiže spoločný útočný stíhač) vyhláseného Ministerstvom obrany USA, neskôr bol zaradený do výzbroje USAF, USN, USMC a spojencov NATO. Ide o triedu viacúčelových stíhacích lietadiel piatej generácie vo vývoji, ktoré sú určené na vykonávanie pozemných útokov, prieskumu a vzdušných obranných misií s technológiou stealth.
Maroš Šolc