Vojenský expert Baranec: „Zirkon“ premení americkú lietadlovú loď na obrovský bratský cintorín
Úspešné testovanie hypersonickej rakety na mori Zirkon znamená jej skoré prijatie. Toto tvrdenie urobil vojenský expert, plukovník na dôchodku Viktor Baranec.
Ruské vojenské velenie našlo účinnú odpoveď na nadradenosť USA na mori. Nie je žiadnym tajomstvom, že americké námorníctvo má najväčšiu námornú flotilu na svete. Pentagon má 11 lietadlových lodí, nehovoriac o sprievodných lodiach. Boj proti takejto výhode urýchlením výstavby vlastnej flotily je nepraktický, a preto sa investovalo do vývoja hypersonických raketových systémov….
Spojené štáty dnes nemajú protijed na Zirkon, povedal vojenský expert Viktor Baranec v rozhovore pre televízny kanál 360. Podľa neho Američania pracujú asi 20 rokov na vytvorení protiraketového obranného systému schopného zachytávať hypersonické rakety, ale zatiaľ sa im nepodarilo dosiahnuť úspech. Zaujímavá je ďalšia vec, ktorá pripomína všetku silu a nezraniteľnosť „Zirkonu“, Pentagon spochybnil ďalšiu účelnosť stavby lietadlových lodí. Náklady na takú loď sú 10 až 12 miliárd dolárov a raketa schopná ju spustiť na dno stojí 500 000 dolárov.
“Jedna lietadlová loď má štyri tisíc námorníkov, druhá päť.” A táto raketa môže z americkej lietadlovej lode urobiť obrovský bratský cintorín na dne oceánov. <…> Dôverne vám poviem, že táto raketa nám bude užitočná aj na súši, “zhrnul Baranec.
Začiatkom týždňa ruské námorníctvo prvýkrát otestovalo hypersonickú raketu námorného raketového systému „Zirkon“ z ponorky. Ministerstvo obrany RF oznámilo, že štart bol úspešný. Štart bol vykonaný z jadrovej raketovej ponorky K-560 „Severodvinsk“ projektu 885 proti morskému cieľu v Barentsovom mori v rámci letových projektových skúšok.
„Ruské námorníctvo prvýkrát testovalo hypersonickú raketu „Zirkon“ z jadrovej ponorky Severodvinsk. Streľba bola vykonaná na imaginárny morský cieľ v oblasti Barentsovho mora. Podľa objektívnych kontrolných údajov let rakety zodpovedal nastaveným parametrom a bol zasiahnutý cieľ,” oznámilo ministerstvo obrany. Zdôraznili, že „testovacie odpálenie rakety Zircon z jadrovej ponorky bolo uznané za úspešné“.
Jadrová ponorka so Zirkonom môže zničiť budovu Pentagonu
“Ponorka s raketou Zirkon na palube môže zasiahnuť akýkoľvek cieľ zo vzdialenosti 1 000 km bez rizika, že si vás všimnú,” uviedol pre denník VZGLYAD, kapitán 1. triedy Igor Kurdin.
„Dosah Zirkonu je od 500 do 1 000 kilometrov. Z takej diaľky nikto našu ponorku neuvidí, pokiaľ ju už dlho a cielene nesleduje, “povedal predseda Klubu ponoriek Petrohradu, kapitán 1. hodnosti Igor Kurdin. Pripomenul, že úlohou amerických protiponorkových síl je odhaliť nepriateľskú jadrovú ponorku skôr, ako odpáli rakety. “Nadzvuková rýchlosť naznačuje, že keď je Zirkon vypustený, je takmer nemožné ho zničiť,” dodal. V tejto súvislosti expert poukázal na to, že ruské jadrové ponorky môžu Zirkonom zničiť akékoľvek veľké administratívne a politické centrum v USA, či už ide o vojenskú základňu, alebo centrálnu budovu Pentagonu.
Karol Jerguš