Americké spravodajské služby „zaspali“ vývoj novej čínskej hypersonickej rakety
Americká rozviedka “zaspala” čínsky vývoj novej hypersonickej rakety, ktorá je schopná dosiahnuť na územie USA a súčasne nosiť jadrové zbrane. Čína testovala hypersonickú jadrovú raketu, ktorá obehla zemeguľu a zasiahla cieľ, čo veľmi prekvapilo americké spravodajské služby. “Nevieme, ako to urobili,” Informuje o tom denník Financial Times s odvolaním sa na zdroje v amerických spravodajských službách.
Testy prebehli ešte v auguste tohto roku. Čínska armáda odpálila hypersonickú kĺzavú raketu, ktorá preletela nízkou obežnou dráhou Zeme a potom zostúpila, aby dosiahla svoj cieľ. Ďalšie zdroje informácií sa líšia. Niektorí tvrdia, že raketa minula svoj cieľ. Iní hovoria, že cieľ bol zasiahnutý. Predstavitelia amerických spravodajských služieb boli každopádne schopnosťami Číny prekvapení.
Exclusive: China tested a nuclear-capable hypersonic missile in August that circled the globe before speeding towards its target, demonstrating an advanced space capability that caught US intelligence by surprise https://t.co/oSRa0eA1QR pic.twitter.com/Roxvf98wvM
— Financial Times (@FinancialTimes) October 16, 2021
Podľa Financial Times nikto vo Washingtone nečakal taký prelom od Pekingu. Podľa zdrojov, na ktoré sa odvoláva FT, Číňania pri testoch „neuspeli“, raketa síce nedosiahla požadované parametre, ale samotný fakt práce v tomto smere vzbudzoval obavy Američanov. USA uznali, že Peking výrazne predbehol Washington vo vývoji hypersonických zbraní a „netušia“, ako sa Číňanom podarilo dostať pred Američanov, a to je „veľmi alarmujúce“.
Pokiaľ ide o samotný čínsky vývoj, ktorý oznámili zdroje publikácie, nie je nič známe, okrem toho, že môže lietať nad južným pólom, a nie nad severom, kde USA sústredili svoje systémy protivzdušnej obrany. Spojené štáty opakovane uviedli, že je potrebné dohnať a predbehnúť Rusko a Čínu vo vývoji hypersonických zbraní. Pentagon už uznal, že Rusi a Číňania sú v tejto oblasti výrazne pred Američanmi a požadujú finančné prostriedky na vlastný rozvoj.
Karol Jerguš