Zázračné ruky aj mozog. Najslávnejšia česká ostreľovačka Marie Ljalková
7. novembra uplynulo 10 rokov od úmrtia hrdinky 2.svetovej vojny – Marie Lastoveckej-Ljalkovej. Narodila sa 3. decembra 1920 v dedine Horodenka v Stanislavskom okrese v Poľsku v rodine volyňských Čechov Petrušákových. Študovala na priemyselnej škole v Stanislavove a potom pracovala ako traktoristka v kolchoze .
1. marca 1942 nastúpila v Buzuluku pri náhradnej rote 1. čs. samostatného poľného práporu v ZSSR a potom, čo absolvovala zdravotnícky kurz a základný vojenský výcvik, bola zaradená do kurzu pre ostreľovačov. Bola prvou československou ženou, ktorá sa ako ostreľovačka zúčastnila bitky pri Sokolove a potom od jesene 1943 do jari 1944 tiež oslobodzovacích bojov na Ukrajine. S viac ako tridsiatimi úspešnými zásahmi sa v lete 1944 vrátila do zdravotníckych kurzov, aby bola následne zaradená ako vedúca zdravotníčka 1. tankového práporu 1. čs. samostatnej tankovej brigády v ZSSR. S ním potom prekonala karpatsko-dukliansku a jaseľsko-gorlickú operáciu a zúčastnila sa bojov o Moravskú bránu a v okolí Holešova.
Po skončení Veľkej vlasteneckej vojny slúžila v Sliezsku ako vedúca lekárka 2. tankového práporu 1. tankovej brigády a od 1. októbra 1945 pracovala ako ambulantná sestra na brigádnej ošetrovni. Neskôr absolvovala vojenskú zdravotnícku školu a 1. marca 1947 bola prijatá v hodnosti dôstojníka z povolania do armády. Potom mnoho rokov pracovala vo vojenských nemocniciach v Prahe a v Olomouci. Žila v Brne.
V armáde dosiahla hodnosť nadporučíka a po roku 1990 bola povýšená na plukovníka vo výslužbe. Za svoju činnosť vo vojne bola vyznamenané okrem iného aj Československým vojnovým krížom 1939 a Rádom červenej hviezdy . Dňa 28. októbra 2010 bola vyznamenaná prezidentom Václavom Klausom a dostala Rád Bieleho leva.
Maroš Šolc