“Toto zmení rovnováhu síl.” Pentagon úspešne otestoval „lietajúcu lietadlovú loď“
V Spojených štátoch otestovali technológiu budúcnosti – vzlietlo dopravné lietadlo C-130A s experimentálnymi dronmi X-61A Gremlin na palube. Roje dronov podľa Američanov zabezpečia vzdušnú prevahu nad akýmkoľvek nepriateľom.
Drony, ako ukazujú nedávne konflikty, rýchlo nahrádzajú pilotované lietadlá: vykonávajú prieskum, ukazujú na ciele, útočia a fungujú ako komunikačné centrá. Výhody sú zrejmé: je to lacnejšie a pilotovi nič neohrozuje život. Ale väčšina moderných vojenských bezpilotných lietadiel má krátky dosah, toto je taktické letectvo (výnimkou je americký RQ-4 Global Hawk s doletom okolo tisíc kilometrov). Preto sa riadiace centrum dronov zvyčajne nachádza v blízkosti bojovej zóny. Stačí ho zničiť a zariadenia sa zrútia.
Pentagon sa tento problém snaží vyriešiť už od roku 2014. Vrátane pomoci projektu Gremlins – lacného stredne veľkého UAV s poloautonómnym riadiacim systémom. Hlavná požiadavka: bezpilotné lietadlá musia byť založené na lietadle s posádkou a po dokončení bojovej misie sa musia vrátiť na nosič. Od roku 2018 bola technológia testovaná na základe experimentálneho X-61A – s rôznym úspechom.
V novembri 2019 bola skontrolovaná aerodynamika Gremlinov – pod krídlom lietadla. V januári 2020 sa dron po prvý raz oddelil od nosiča a začal voľne lietať. Podľa koncepcie vývojárov sa dron po dokončení bojovej misie zakotví v dokovacej stanici, ktorú C-130A ťahá na kábli, a dopravné lietadlo ho vtiahne do nákladného priestoru. Všetkých deväť pokusov o návrat na základňu však bolo neúspešných – prekážalo nadmerné trasenie. Odstrániť sa ho podarilo až teraz.
Výkonové charakteristiky X-61A Gremlin sú známe. Ide o dron leteckého typu s hrubým trupom, úzkym rovným krídlom a prúdovým motorom. Dĺžka – 4,2 metra, rozpätie krídel – asi 3,5 metra. Vzletová hmotnosť je 680 kilogramov, z toho 66 je užitočné zaťaženie.
Dolet je 560 kilometrov. Malý bojový rádius je vyrovnaný možnosťou založenia na diaľkovom lietadle – to je know-how projektu.
“V prípade úspechu získa americké letectvo úplne nové bojové schopnosti,” povedal novinárom manažér programu Gremlin Tim Keater. drone zbiera informácie, identifikuje ciele a vykonáva ďalšie funkcie v nebezpečnej oblasti pre pilotov.
Ďalšou etapou je podľa Keetera skúšobný štart štyroch dronov naraz. Lietadlo ich potom musí zozbierať do pol hodiny. Bez ohľadu na výsledky, pozorovatelia už začali hovoriť o taktike vojen budúcnosti: o použití lacných dronov v celých rojoch. Výpočet Pentagonu je podľa odborníkov jednoduchý. V prípade ozbrojeného stretu s rovnako silným alebo blízkym nepriateľom využijú Američania predovšetkým letectvo. V popredí budú UAV, ktoré budú nielen upozorňovať na ciele, kryť pred elektronickými protiopatreniami, ale budú schopné aj tankovať palivo pre pilotované lietadlá.
Milan Novický