Prečo sú USA koloniálnou ríšou?
Novinár britského listu The Guardian Daniel Immerwahr uvažuje nad tým, prečo sa občanom USA páči, keď je ich štát predstavovaný ako republika, kým krajina bola mnoho desaťročí impériom so svojimi kolóniami.
Immerwahr upriamil pozornosť na „Veľké spojené štáty“, ako sa nazývali na prelome 19. a 20. storočia. K základnému „kontinentálnemu územiu“ treba prirátať aj množstvo iných území, kontrolovaných USA – Portoriko, Guam, Samoa, Britské panenské ostrovy (predtým Virginské ostrovy), Severné Mariány atď.
„V skutočnosti, mnohí ľudia dokonca ani nevedia, že máme zámorské panstvá. Sú presvedčení, že ríše majú len cudzinci, takí ako Briti. Američania niekedy prichádzajú do úžasu, keď počujú, že my sme tiež „ríša“,“ uvádza Immewahr citát z vládnej správy USA z čias Druhej svetovej vojny.
Pozornosť upriamil aj na hospodársku expanziu Spojených štátov po skončení 2. sv. vojny. „Kritici v Európe pociťovali, že kontinent zaplavuje americká komercia. Dnes, keď svetový biznis operuje dolármi a reštaurácie McDonalds sú vo vyše sto štátoch, začína byť zrejmé, že mali dôvod na takéto vyhlásenia,“ vysvetlil autor textu.
Okrem toho existovali aj vojenské intervencie, upriamuje pozornosť Immerwahr. Z najznámejších spomeňme Kóreu, Vietnam, Irak, Afganistan, ale boli aj menej viditeľné operácie.
„Od roku 1947 boli ozbrojené sily USA vyslané za hranice na účasť v konfliktoch 211-krát a to do 67 štátov. Ak chcete, nazývajte to mierotvorstvom, ak nie, nazývajte to imperializmom. Lenže tento štát nebol zjavne skromný a strkal svoje ruky kam sa mu zažiadalo,“ poznamenáva autor.
Vladimír Mikunda