Video: Slovenská vojenská technika sa presúva do Lotyšska k hraniciam s Bieloruskom a Ruskom
Presun 155 mm samohybných húfnic k bieloruským hraniciam sa v NATO sa nazýva „politika zadržiavania“.
NATO sleduje nezvyčajnú koncentráciu ruských síl pri hraniciach s Ukrajinou, vrátane tankov, delostrelectva a bezpilotných lietadiel, vyhlásil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg pred stretnutím ministrov zahraničných vecí bloku v Rige 30. novembra a 1. decembra. Rokovať budú o situácii v tomto regióne, o migračnej kríze na hraniciach Poľska, Litvy a Lotyšska s Bieloruskom. Stoltenberg zdôraznil, že budú diskutovať aj o hybridnom útoku, ktorému v súčasnosti čelia spojenci – Poľsko, Lotyšsko a Litva na hraniciach s Bieloruskom.
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko na hraniciach s Poľskom navštívil dopravné a logistické centrum neďaleko kontrolného bodu Bruzgi, kde sa zdržiavajú utečenci. Toto logistické centrum im na ubytovanie poskytlo Bielorusko. Požiadal poľské úrady, aby umožnili migrantom ísť do Nemecka cez poľské územie. Vyhlásil, že Minsk nebude politizovať problémy utečencov a násilne ich vyháňať z krajiny. Poznamenal, že v súčasnosti je v republike asi 5-tisíc utečencov a dodal, že Minsk nebude eskalovať napätie vo vzťahoch s Varšavou s cieľom vytvoriť humanitárny koridor pre migrantov.
Ruský prezident Valdimir Putin 24. novembra v telefonickom rozhovore diskutoval o migračnej kríze na hraniciach Bieloruska a krajín EÚ s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom. Obaja upozorňovali najmä na použitie vodných diel, slzotvorného plynu, omračujúcich granátov a iného špeciálneho vybavenia poľskými bezpečnostnými zložkami.
Maroš Šolc