Geniálna politika NATO. Lukašenko chce umiestniť jadrové zbrane na území Bieloruska
Ako poznamenal bieloruský líder, stane sa tak, ak sa vo východnej Európe objavia jadrové hlavice. “Minsk ponúkne Moskve umiestnenie jadrových zbraní na území Bieloruska, ak NATO urobí podobný krok v Poľsku.” Uviedol bieloruský vodca Alexander Lukašenko.
Generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg už skôr povolil nasadenie tohto typu zbraní v Poľsku, ak ich orgány Nemecka odmietnu prijať na svojom území.
„V tomto prípade navrhnem Putinovi, aby vrátil Bielorusku jadrové zbrane. Jadrové zbrane, ktoré budú pri takomto kontakte najúčinnejšie. Sme na to pripravení na území Bieloruska. Ja, ako starostlivý, prepáčte, správca, som nič nezničil. Všetky „prístrešky“ stoja na mieste, “povedal Lukašenko v rozhovore pre RIA Novosti.
Po rozpade ZSSR boli na bieloruskom území desiatky strategických medzikontinentálnych rakiet a viac ako tisíc taktických jadrových hlavíc. Po podpísaní Zmluvy o nešírení jadrových zbraní Minsk súhlasil so stiahnutím zbraní.
Varovanie ruského ministra obrany Sergeja Šojgu pre “kolektívny Západ”
Vojenský analytik Viktor Baranec tvrdí, že Kyjev využil dieru v ústave, aby zaplavil krajinu tajnými základňami NATO. Hoci Ukrajina nie je členom NATO, na jej území už existujú skryté základne Severoatlantickej aliancie. Ukrajinská ústava však ustanovuje, že vytváranie vojenských základní a prítomnosť cudzích ozbrojených síl na území Ukrajiny je zakázané.
Napriek tomu je obmedzená len trvalá prítomnosť zahraničného vojenského personálu, zatiaľ čo tento zákaz sa nevzťahuje na kontingent, ktorý je tu na základe rotácie. Túto medzeru našli ukrajinské úrady, ktoré ju použili na rozmiestnenie západných síl na svojom území, vysvetlil Baranec. Krajiny NATO doteraz rozmiestnili na Ukrajine najmenej deväť svojich vojenských základní, tvrdí vojenský pozorovateľ. Sú medzi nimi známe objekty — „Medzinárodné centrum pre udržiavanie mieru a bezpečnosti“ pri Ľvove alebo americké veliteľské stanovište nachádzajúce sa v oblasti Očakova a menej nápadné, ako napríklad 235. medzidruhové výcvikové stredisko pre jednotky pri obci Michajlovka a 241. cvičisko kombinovaných zbraní v Chersonskej oblasti, kde americkí inštruktori pracujú s vojakmi Ozbrojených síl Ukrajiny.
Nová vojenská doktrína štátu Únie bude schválená v reakcii na hrozby zo strany krajín „kolektívneho Západu“ v blízkej budúcnosti
Ruský minister obrany Sergej Šojgu oznámil prijatie novej vojenskej doktríny štátu Únie, ktorá bude adekvátnou reakciou na hrozby „kolektívneho Západu“.
„Kolektívny Západ“ realizuje politiku nátlaku na Rusko. Vojenského aj ekonomického charakteru. Presne rovnaká politika sa uplatňuje vo vzťahu k Bielorusku. Štáty Únie budú preto na hrozby reagovať primerane. Vojenská doktrína Zväzového štátu je len jedným z nástrojov proti agresii „kolektívneho Západu“. Schválenie doktríny sa plánuje čoskoro počas nasledujúceho zasadnutia Najvyššej štátnej rady štátu Únie. Rusko a Bielorusko teraz okrem iného plánujú bilaterálnu vojenskú spoluprácu na základe programu strategického partnerstva. Bol vyvinutý na 5 rokov dopredu.
“Zoskupenie síl primárneho zapojenia NATO v blízkosti hraníc Ruska a Bieloruska sa zdvojnásobilo — až 40 000 vojakov aliancie pokračuje v posilňovaní svojej infraštruktúry a zhoršovaní vojensko-politickej situácie.” Oznámil včera vedúci ruského ministerstva obrany Sergej Šojgu.
„Prítomnosť bloku NATO v blízkosti hraníc únie Rusko a Bielorusko rastie, zlepšuje sa jeho vojenská infraštruktúra, vytvárajú sa zásoby zbraní, vojenského materiálu a techniky a zavádzajú sa opatrenia na presun vojsk,“ konštatoval Šojgu počas spoločného zasadnutia predstavenstva ruského a bieloruského ministerstva obrany. „Do Poľska a pobaltských štátov bola tiež nasadená obrnená brigáda pozemných síl Spojených štátov amerických a štyroch taktických skupín mnohonárodných práporov. Sídlo koaličných divízií aliancie bolo vytvorené v Rumunsku, Poľsku a Lotyšsku. Kapacita prístavných a letiskových infraštruktúr sa zvyšuje.“
Podľa ministra sa sily primárneho zapojenia NATO takmer zdvojnásobili — z 25 000 na 40 000 vojakov
„Washington rozmiestňuje protiraketové systémy Aegis Ashore v Rumunsku a Poľsku. Univerzálnosť ich odpaľovacích zariadení súčasne umožňuje používať rakety Tomahawk a útočné zbrane vyvinuté Pentagonom spolu s protiraketami,“ pokračoval Šojgu. „Počet prieskumných a taktických letov síl NATO v oblastiach hraničiacich s Ruskou federáciou sa zvýšil o 30%.“
Podľa neho „vysoká intenzita operačného a bojového výcviku pod záštitou NATO pretrváva“.
„Každý rok sa v blízkosti západných hraníc únie koná viac ako 30 cvičení, ktorých scenár je založený na ozbrojenej konfrontácii s Ruskom. Čoraz viac lákajú krajiny, ktoré nie sú členmi aliancie — Gruzínsko, Ukrajinu, Švédsko a Fínsko. Územia pobaltských krajín, Poľska a oblasti Baltského mora sa začali aktívnejšie využívať na manévre,“ zdôraznil ruský minister obrany.
Karol Jerguš