Francúzsko dodalo Saudom zbrane s vedomím, že sa použijú v Jemene. Vojna si vyžiadala takmer 377 000 obetí
Podľa webovej stránky Disclose Francúzsko, ktorému v tom čase predsedal Francois Hollande, dodalo v roku 2016 Saudskej Arábii a Spojeným arabským emirátom desiatky tisíc zbraní s vedomím, že by sa mohli použiť vo vojne v Jemene.
Na webovej stránke Disclose sa uvádza, že zbrane, ktoré Francúzsko dodalo v roku 2016 Saudskej Arábii a Spojeným arabským emirátom, by sa použili vo vojne v Jemene. Podľa toho istého zdroja Francúzsko povolilo dodávku týchto zbraní “s vedomím, že by sa mohli použiť v Jemene, kde sú obe krajiny obvinené z vojnových zločinov”.
Internetové investigatívne médiá s odvolaním sa na “dôverné obranné dokumenty” 3. decembra uviedli, že “už v roku 2016 francúzsky štát schválil dodávku takmer 150 000 nábojov” svojim dvom spojencom v Perzskom zálive.
V dokumentoch Generálneho sekretariátu pre obranu a národnú bezpečnosť (SGDSN) sa spomínajú vášnivé diskusie, ktoré v tomto období viedli tímy vtedajšieho ministra obrany Jeana-Yvesa Le Driana a jeho kolegu z ministerstva zahraničných vecí Laurenta Fabiusa. Podľa stránky ich vyriešil prezident François Hollande.
“Francúzski priemyselníci žiadajú o povolenie na vývoz niekoľkých desiatok tisíc kusov nábojov a rakiet pre armády Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov a Kataru. Celková suma zmlúv: 356,6 milióna eur,” píše Disclose. “V tom čase boli tieto tri krajiny súčasťou koalície zasahujúcej v Jemene v rámci operácie Púštna búrka proti povstalcom z kmeňa Hútíov,” dodávajú médiá.
Stránka tvrdí, že Paríž musel v tom čase povoliť dodávku 41 500 nábojov saudskoarabským silám od spoločnosti Junghas, dcérskej spoločnosti Thales, ako aj 3 000 protitankových granátov, 10 000 dymových granátov, 50 000 výbušných granátov a 50 000 delostreleckých rozbušiek vyrobených spoločnosťou Nexter pre Emiráty a 346 protitankových rakiet od spoločnosti MBDA pre Katar.
Quai d’Orsay sa domnieva, že táto munícia je “priamo použiteľná v jemenskom operačnom priestore, najmä zbraňovými systémami francúzskeho pôvodu”, uvádza sa v správe Disclose. Podľa toho istého zdroja sa tiež domnieva, že “hrozí riziko nedodržania našich medzinárodných záväzkov”.
Vojna v Jemene si podľa OSN vyžiadala takmer 377 000 obetí
Ministerstvo obrany však odmietlo spochybniť tieto zmluvy s odôvodnením, že tieto krajiny predstavujú “takmer tretinu” objemu francúzskeho vývozu zbraní. Podľa investigatívnej webovej stránky je “dodávka bômb taká citlivá, že o nej nakoniec rozhodne hlava štátu François Hollande”. Bývalý prezident zatiaľ na žiadosti agentúry AFP v tejto veci nereagoval. Podľa OSN si vojna do konca roka 2021 vyžiada 377 000 priamych a nepriamych obetí. Milióny civilistov boli vysídlené.
Adam Riečanský