Stíhacie lietadlo Dassault Rafale Francúzskych vzdušných síl, zdroj: bmpd.livejournal.com / Nir Ben-yosef
Aktuality, Letectvo,

Francúzsko získava doteraz najväčší kontrakt na dodávku stíhačiek Rafale pre zahraničného zákazníka

Elyzejský palác oznámil, že so Spojenými arabskými emirátmi bola uzavretá dohoda o predaji 80 lietadiel Rafale. Dubaj je prvou zastávkou Emmanuela Macrona na jeho ceste po krajinách Perzského zálivu pred Katarom a Saudskou Arábiou.


 

Elyzejský parlament 3. decembra ráno oznámil predaj 80 lietadiel Rafale Spojeným arabským emirátom (SAE) za sumu 16 miliárd eur, z toho 2 miliardy za zbrane. Dohoda sa má podpísať počas krátkej návštevy francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona v Dubaji, ktorá je prvou etapou jeho cesty po Perzskom zálive, počas ktorej navštívi Katar a Saudskú Arábiu.

 

Emmanuela Macrona v Dubaji sprevádza početná delegácia ministrov vrátane Jeana-Yvesa Le Driana (zahraničné veci), Bruna Le Maireho (hospodárstvo) a Florence Parlyovej (ozbrojené sily), ako aj vedúci predstavitelia podnikov, napríklad spoločností Airbus, Thales, Air Liquide alebo EDF. Očakáva sa mnoho zmlúv.

 

Najdôležitejší je však predaj lietadiel Rafale, ktorý bol lukratívnejší, než sa očakávalo – 80 lietadiel namiesto 60. To by malo Spojeným arabským emirátom umožniť postupne nahradiť 60 Mirage 2000, ktoré boli zakúpené koncom 90. rokov. Stane sa tak šiestym klientom francúzskych viacúčelových stíhačiek, ktoré už získal susedný Katar (36 lietadiel), ale aj Chorvátsko (12), Egypt (24), Grécko (24) a India (36).

 

Spojené arabské emiráty sú v súčasnosti piatym najvýznamnejším zákazníkom francúzskeho obranného priemyslu v období rokov 2011 – 2020 s objednávkami v hodnote 4,7 miliardy EUR, uvádza sa v správe o francúzskom vývoze zbraní, ktorá bola predložená Parlamentu.
V posledných rokoch bol však Paríž kritizovaný za údajné používanie niektorých z týchto zbraní v konflikte v Jemene, kde mimovládne organizácie ako Amnesty International podozrievajú Saudskú Arábiu a jej spojencov z vojnových zločinov.

 

V Indii bolo francúzske stíhacie lietadlo Dassault Rafale podrobené kritike – podľa experta nie je adekvátnym protivníkom pre ruský MiG-35

 

Stíhačky Rafale pre Grécko

Grécko v lete oznámilo, že zvyšuje svoj nákup francúzskych stíhačiek na 24 kusov. Pri tomto predaji zohrala úlohu aj demonštratívna podpora Paríža počas napätia v Egejskom mori s Tureckom, čo posilňuje váhu Rafale na starom kontinente.

“Vynikajúca správa: Grécko práve oznámilo svoj zámer získať ďalších šesť Rafalov. Spoločne postupujeme vpred pri budovaní skutočnej európskej autonómie,” napísala 12. septembra na Twitteri francúzska ministerka obrany Florence Parlyová. Deň predtým grécky premiér Kyriakos Mitsotakis naznačil, že jeho krajina sa chystá urobiť tento krok, keď na medzinárodnom leteckom veľtrhu v Solúne vyhlásil: “Oznámil som nákup 18 Rafale. Čoskoro ich bude 24.” Do konca roka plánoval aj prvý let na gréckej oblohe.

 

Grécko v januári v rekordne krátkom čase uzavrelo zmluvu o nákupe prvých 18 lietadiel Rafale s cieľom posilniť svoju obranu a partnerstvo s Francúzskom. Rozhodnutie rokovať prijali Atény v septembri 2020 v reakcii na turecký prieskum ložísk plynu a demonštráciu sily vo vodách, o ktoré sa sporia s Gréckom a Cyprom.

 

Francúzsko sa demonštratívne postavilo na stranu Atén a v reakcii na rozmiestnenie tureckých vojenských a prieskumných plavidiel vyslalo lietadlá Rafale a vojnové lode. Táto prvá zmluva v hodnote približne 2,5 miliardy eur sa vzťahuje na 12 použitých a šesť nových lietadiel, ktoré majú byť dodané do septembra 2023. Pre Francúzsko táto zmluva predstavuje prvý predaj lietadiel Rafale v Európe, kam sa Paríž snaží nasmerovať svoj vývoz zbraní a podporiť spoluprácu. Koncom mája nasledovalo Chorvátsko s objednávkou na 12 lietadiel z druhej ruky.

 

Chorvátsko si napokon vybralo francúzske stíhačky Dassault Rafale

 

Okrem francúzskej armády sú ďalšími zákazníkmi Rafale Katar (36 lietadiel), Egypt (24) a India (36). Egypt v máji potvrdil aj zmluvu na nákup ďalších 30 lietadiel Rafales. Výrobca lietadiel Dassault Aviation dodal v júli do Grécka svoje prvé lietadlo Rafale, ktoré bolo prevzaté z druhej ruky z flotily francúzskych vzdušných síl, rovnako ako ďalších 11 lietadiel, ktoré majú prísť. Grécko sa rozhodlo získať použité vybavenie, aby malo prostriedky na rýchlejšie zabezpečenie svojho vzdušného odstrašenia v Egejskom mori.

 

Podľa gréckeho ministra obrany Nikolaosa Panayotopoulosa bude hlavnou úlohou lietadiel Rafales zabezpečiť “územnú celistvosť” Grécka v kontexte “potenciálnej nestability”, najmä zo strany Turecka.

Adam Riečanský

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov