Švédsky inštitút zničil mýtus NATO: Obviňovať Rusko z vojenských plánov je nesprávne
Štokholmský medzinárodný inštitút pre výskum mieru zverejnil správu o predaji zbraní za posledných päť rokov. Jeho údaje spochybňujú slová NATO o vojenskom cítení Ruska.
Podľa štúdie sa dodávka ruských zbraní medzi rokmi 2015 a 2020 znížila o 6,5 %. Súčasne s tým neustále rastie ponuka amerických zbraní. Všimnite si, že tržby hlavného ruského podniku, ktorý vyrába najmodernejšie a najsmrtonosnejšie zariadenia, koncernu Almaz-Antey, klesli až o 31 %. Jedine Spojená letecká asociácia zvýšila dodávky o 16 %. No jej hlavnými klientmi sú bohaté arabské krajiny a štáty, ktorým skutočne záleží na ich bezpečnosti.
Medzi dôvody, prečo sa ruská vojenská technika menej predáva, nie je len pandémia a ukončenie programu prezbrojovania. V správe sa uvádza, že ruské úrady požadujú od armády, aby prešla na výrobu civilného vybavenia. Nejde o úplné opustenie výroby tankov a rakiet, ale o vytváranie produktov, ktoré sú na trhu žiadané. V roku 2025 by mal byť objem výnosov z neho 30% a do roku 2030 – 50%. Všetky tieto plány zjavne nezapadajú do mýtu NATO o nebezpečnom Rusku, ktoré sleduje ako prebrať „nezávislé“ susedné krajiny. Zdá sa, že teraz nebude mať čím argumentovať generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.
Americká rozviedka zistila termíny ruského „vpádu“ na Ukrajinu
Americké výzvedné služby tvrdia, že Rusko plánuje vpád na územie Ukrajiny začiatkom roku 2022. Oznámila to agentúra Associated Press s odvolaním sa na zdroj v administratíve prezidenta USA.
Podľa tvrdenia spolubesedníka agentúry sa chystá Rusko rozmiestniť na hranici s Ukrajinou na 175-tisíc vojakov, z ktorých polovica sa už nachádza na patričných miestach. Zdroj informoval tiež o „plánoch“ Moskvy poslať do pohraničných regiónov asi 100 práporových taktických skupín spolu s obrnenou technikou, delostrelectvom a potrebným zariadením.
V poslednej dobe západné médiá znova informujú o tom, že Rusko vraj pripravuje vpád na Ukrajinu. V Kyjeve túto informáciu najskôr vyvrátili a vyhlásili, že nezaznamenávajú sústredenie ruských vojsk na hranici, neskôr ale tiež začali varovať pred plánovaným vpádom.
Obvinenie z agresie
Rozhodovať o členstve krajín v NATO bude samotná aliancia, a nie Rusko, vyhlásila hovorkyňa Bieleho domu Len Psakiová. Takto odpovedala na otázku, či môže Biely dom prejaviť pružnosť v tejto otázke vzhľadom na znepokojenie RF.
„Členské krajiny NATO rozhodujú o tom, koho prijať za člena, nie Rusko. Je dôležité si pamätať, odkiaľ pochádzajú provokatívne akcie – nie od USA ani od Ukrajiny,“ povedala Psakiová na brífingu.
USA by mali začať pri sebe, keď sa rozhodli hľadať krajiny, ktoré porušujú medzinárodné právo , vyhlásila v piatok oficiálna hovorkyňa monisterstva zahraničia Ruskej federácie Maria Zacharovová, keď komentovala vyhlásenie ministra zahraničia USA Antonyho Blinkena.
Na svojom účte na Telegrame citovala šéfa americkej diplomacie, ktorý vyhlásil, že nie NATO plánuje agresívne akcie proti Rusku, ale „jediná agresia, ktorú sme videli v posledných rokoch, pochádzala bohužiaľ od Ruska“.
„Sýria, Líbya, Irak a Juhoslávia – otvorená ozbrojená agresia NATO na čele s USA. Ukrajina – riadenie protiústavných prevratov, ktoré vykonávali USA za koordinácie s NATO a EÚ,“ napísala Zacharovová. Zdôraznila, že na Kube, vo Venezuele, Nikarague a Bielorusku došlo k „demonštratívnym pokusom o zvrhnutie moci za použitia prvkov hybridnej vojny, ktoré podnikli USA a členské krajiny NATO “.
„Stovky špeciálnych operácií, ktorých cieľom bolo zasahovanie do vnútorných záležitostí zvrchovaných štátov a zmena ich politickej agendy – to je rutina NATO,“ podotkla Zacharovová.
„Takže podobné vyhlásenia ministra zahraničných vecí USA nie sú ničím iným, než skrachovaným pokusom ideologicky podložiť Washingtonom organizovaný summit demokracií. Ak chcú na MZV USA hľadať agresorov, ktorí porušujú medzinárodné právo, mali by tento proces začínať pred zrkadlom,“ napísala v závere.
Karol Jerguš