Najrýchlejšia na svete. India úspešne odpálila nadzvukovú strelu BrahMos zo stíhačky Su-30. Video
Testy najdiskutovanejšej indickej rakety BrahMos sa uskutočnili na testovacej lokalite Chandipur pri pobreží Urísy. Uríša je bývalý štát vo východnej Indii s výhľadom na Bengálsky záliv.
Na testovanie bola vybraná jedna zo stíhačiek Su-30MKI, ktoré sú vo výzbroji indického letectva. Celkový počet lietadiel Su-30MKI v indickom letectve je podľa otvorených zdrojov 255. Podľa indického ministerstva obrany nadzvuková strela vypustená z lietadla letela po danej trajektórii v súlade s úlohami misie.
[
Predtým bola v júli 2021 testovaná letecká verzia BrahMos. Pripomíname, že raketa má dolet 300 km a maximálnu rýchlosť 2,89 M. Indická armáda zároveň sníva o ďalšom zvýšení letovej rýchlosti rakety.
Vo vyhlásení indického vojenského oddelenia o štarte rakety sa tiež zdôrazňuje, že hlavné komponenty motora boli vyvinuté indickým vojenským priemyslom. Pre krajinu je to veľmi dôležité objasnenie, keďže Naí Dillí v posledných rokoch realizuje program na urýchlenie rozvoja vlastného vojenského priemyslu v krajine. Montáž rakiet BrahMos sa vykonáva v Hyderabade, ale na vytvorení indickej rakety sa podieľa aj ruská strana.
Námornú a pozemnú verziu rakety BrahMos, ktorú spoločne vyrobili Rusko a India, už prevádzkujú indické ozbrojené sily. Teraz je na rade letecká verzia, ktorej dodanie do výzbroje lietadiel indických vzdušných síl výrazne zvýši bojovú silu a schopnosti indického vojenského letectva. Toto je veľmi naliehavá úloha pre Naí Dillí vzhľadom na zložitú situáciu na indicko-pakistanských a indo-čínskych hraniciach.
Nové okrídlené rakety doplnili arzenál zbraní viacúčelových stíhacích lietadiel Su-30MKI po úspešnom ukončení série letových a palebných skúšok. Prvou bojovou jednotkou s križujúcimi zo vzduchu vypúšťanými strelami BrahMos-A sa stala 222. letka Tigrích žralokov (Tiger shark), ktorá prevádzkuje viacúčelové stíhacie lietadlá vzdušnej prevahy, Su-30MKI.
Nadzvuková križujúca strela BrahMos je výsledkom spolupráce indickej Výskumnej a vývojovej organizácie obranných systémov (Defence Research and Development Organisation – DRDO) a ruskej spoločnosti NPO Mašinostrojenija, ktoré v roku 1998 vytvorili pre tento účel spoločný podnik BrahMos Aerospace. Uvedená spoločnosť vyvíja a vyrába pod názvom BrahMos nadzvukové (supersonické) okrídlené rakety schopné dosahovať rýchlosť viac ako 3000 km/h. Základom projektu je sovietska protilodná strela P-800 Onix, presnejšie jej exportná verzia Jachont. Spočiatku bola strela BrahMos vyvíjaná ako protilodná, neskôr boli však vyvinuté ďalšie verzie, ktoré dokážu zasahovať pozemné a hladinové ciele zo stacionárnych ako aj mobilných odpaľovacích zariadení a taktiež z ponoriek, lodí a lietadiel (BrahMos-A).
Vývojári označujú vo vzduchu vypúšťané strely BrahMos-A za „najrýchlejšie nadzvukové rakety na svete”. BrahMos-A váži približne 2,5 t, hlavica má hmotnosť cca 300 kg a schopnosť zasiahnuť cieľ vo vzdialenosti 290 km pri rýchlosti letu do 3500 km/h (strely vypúšťané z lodí a pozemných odpaľovacích zariadení majú bojovú hlavicu s hmotnosťou 200 kg).
Karol Jerguš