Obletieť planétu za pár hodín: Čína vytvára hypersonické zariadenie založené na vývoji NASA
Čínski vedci „oživili“ jeden z opustených amerických vývojov s úmyslom vytvoriť hypersonické osobné vozidlo. V Spojených štátoch sa implementoval program Manta X-47C, v rámci ktorého sa testoval koncept hypersonického motora, ktorý vytvoril inžinier NASA čínskeho pôvodu Min Han Tang. Začiatkom roku 2000 bol postupne vyradený z dôvodu technických ťažkostí a nákladov. Vedec potom navrhol umiestniť motor nie do trupu, ale na boky tela lietadla.
Motory museli fungovať ako konvenčné prúdové turbínové motory pri nižšej rýchlosti a potom sa prepnúť do režimu prevádzky bez pohyblivých častí, pretože to umožňovalo rýchlosť letu päťkrát alebo vyššiu ako rýchlosť zvuku. Projekt bol považovaný za riskantný, pretože po prepnutí na hypersonickú rýchlosť existovala možnosť vznietenia motorov.
Podľa South China Morning Post sa čínski vývojári napriek tomu rozhodli oživiť myšlienku, keď dostali Tanove plány, odtajnené v roku 2011. Vytvorili prototyp zariadenia, ktoré testovali vo veternom tuneli v Nankingu. Zistilo sa, že produkt dosahuje rýchlosť až 8 Mach a môže prejsť do hypersonického letu v najťažších podmienkach. Na základe Tanovho konceptu plánujú čínski výskumníci do roku 2035 postaviť lietadlo, ktoré dokáže dopraviť až 10 pasažierov kamkoľvek na svete a obletieť ho za pár hodín.
Maroš Šolc