Provokácie tým neskončia. Bývalý veliteľ Čiernomorskej flotily okomentoval incident s ukrajinskou loďou
Incidenty v Čiernom mori podobné včerajšiemu prípadu lode ukrajinského vojenského námorníctva Donbas budú pokračovať, pretože Kyjev chce za súhlasu Washingtonu vyprovokovať vojenskú reakciu Moskvy, vyhlásil v rozhovore pre Sputnik bývalý veliteľ Čiernomorskej flotily RF admirál Vladimir Komojed.
„Myslím si, že sa Ukrajinci nezastavia a budú robiť provokácie ako zo strany Mariupolu, tak aj zo strany Odesy. Áno, náš náčelník Generálneho štábu dal na vedomie, že budeme odpovedať na provokácie silou, ale asi práve o to Kyjev usiluje, a jeho hlavný ochranca Washington ho k tomu všemožne podnecuje,“ povedal Komojedov.
Ruská FSB vo štvrtok oznámila, že veliteľská loď Donbas ukrajinského vojenského námorníctva pláva smerom ku Kerčskému prielivu a ignoruje požiadavku zmeniť kurz. Neskôr sa loď otočila späť. Rokovania posádky zhodnotila ruská špeciálna služba ako provokatívne a ohrozujúce bezpečnosť morskej dopravy. Rozhovor prezidentov USA a Ukrajiny Joea Bidena a Volodymyra Zelenského sa časovo zhodli s pokusom ukrajinskej vojnovej lode vplávať do Kerčského prielivu. Donbas vzal spätný kurz v okamihu, keď bolo oznámené ukončenie rokovaní.
Nebol to prvý incident s loďami Vojensko-námorných síl Ukrajiny v Kerčskom prielive . V novembri roku 2018 tri lode ukrajinského vojenského námorníctva narušili hranicu Ruska, vplávali do dočasne zatvorených vôd pobrežného mora RF a zamierili z Čierneho mora k prielivu. Manévrovali nebezpečne a neplnili zákonné požiadavky ruských úradov. Lode, ktoré narušili hranicu RF, boli zadržané. Vojaci, ktorí narušili hranicu, boli 7. septembra roku 2019 odovzdaní Ukrajine v rámci dohôd o súčasnom prepustení zadržaných a odsúdených osôb, lode boli ukrajinskej strane odovzdané v novembri.
Ruská stíhačka Su-30 zahnala americké prieskumné lietadlo nad Čiernym morom
Ruská stíhačka Su-30 sprevádzala v piatok americké prieskumné lietadlo Poseidon Р-8А nad Čiernym morom, uviedlo ruské ministerstvo obrany. 10. decembra zachytili ruské radary nad neutrálnymi vodami Čierneho mora cieľ blížiaci sa k hraniciam RF. Následne do vzduchu vzlietla stíhačka Su-30 zo síl protivzdušnej obrany Južného vojenského okruhu. Posádka ruskej stíhačky identifikovala vzdušný cieľ ako prieskumné lietadlo amerického námorníctva P-8A a odprevadila ho nad Čierne more. Potom, čo sa cudzie vojenské lietadlo otočilo od štátnej hranice, sa ruské Su-30 vrátilo na domovské letisko.
Ako koncom októbra informoval minister obrany RF Sergej Šojgu, počet letov prieskumných a taktických lietadiel NATO pri ruských hraniciach tento rok vzrástol o 30 percent v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Ruské stíhačky pravidelne vzlietajú kvôli sprievodu vojenských lietadiel krajín NATO, ktorá sa snaží doletieť k hraniciam krajiny. Najčastejšie sa objavujú nad Čiernym morom a Baltským morom. Ruská Federálna agentúra pre leteckú dopravu je presvedčená , že zvýšená intenzita letov krajín NATO v blízkosti Ruska vytvára riziká pre civilné lietadlá . Agentúra vydala také vyhlásenie po tom, čo bolo osobné dopravné lietadlo Airbus 330 nútené zmeniť kurz kvôli kríženiu jeho trasy americkým prieskumným lietadlom Boeing RC-135V .
Karol Jerguš